Problemy z oddychaniem pojawiające się najczęściej od drugiego trymestru ciąży i nasilające w trzecim trymestrze jej trwania.
Trudności z oddychaniem w czasie ciąży - Objawy i przebieg
Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży, na skutek zmian hormonalnych powodujących obrzmienie ścian naczyń krwionośnych układu oddechowego oraz spadku napięcia mięśni oskrzeli i płuc, często dochodzi do pojawienia się niewielkich trudności z zaczerpnięciem głębszego oddechu. Ponadto powiększająca się macica powoduje przemieszczanie się narządów wewnętrznych, które uciskając na przeponę wywołują uczucie duszności oraz trudności w oddychaniu. Szczególnie w ósmym miesiącu ciąży, kiedy to macica swoim dnem sięga najwyżej, bo aż pod wyrostek mieczykowaty dolegliwość ta odczuwalna jest najbardziej.
Ciężarna macica uciskając przeponę, powoduje, że oddech staje się płytszy i szybszy a ruchy oddechowe stają się znacznie bardziej utrudnione. Szczególnie w sytuacjach związanych ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym np. podczas wchodzenia po schodach czy dłuższego spaceru. Problemy z oddychaniem są znacznie bardziej nasilone w przypadku ciąż wielopłodowych. Na ok. tydzień przed porodem brzuch obniża się w związku ze wstawianiem się części przodującej płodu do kanału rodnego, co przynosi znaczą ulgę w oddychaniu. Te fizjologiczne spłycenie oddechu nie oznacza, iż do płodu dociera zmniejszona ilość tlenu. Organizm kobiety ciężarnej odpowiednio przystosowuje się do zachodzących zmian i pozwala na lepsze wykorzystanie tlenu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Natychmiast należy skontaktować się z lekarzem w przypadku, gdy duszności pojawią się nagle, a do tego dołączą się takie objawy jak kołatanie serca, uczucie niepokoju, zimne poty, ból w klatce piersiowej. Mogą być to objawy znacznie poważniejszych dolegliwości, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Poza tym pojawienie się kaszlu, gorączki czy też innych objawów mogących sugerować rozpoczynającą się infekcję górnych dróg oddechowych wymaga pomocy lekarskiej.
Trudności z oddychaniem w czasie ciąży - Leczenie
Aby ograniczyć uczucie duszności wywołane uciskiem macicy należy dbać o zachowanie prawidłowej pozycji ciała. Należy unikać garbienia się zarówno podczas siedzenia jak również chodzenia. Siedząc przez dłuższy czas plecy powinny być wyprostowane. W czasie snu należy unikać pozycji leżącej na płasko. Najlepiej, aby była to pozycja półsiedząca. Warto również w tym okresie ciąży znacznie ograniczyć wysiłek fizyczny i więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek.