Badania naukowe oraz obserwacje pokazują, że ciąża jest główną przyczyną powstawania rozstępów u kobiet. Z każdym miesiącem, gdy nasza pociecha rośnie, na brzuchu czy udach pojawiają się rozstępy. Wielu kobietom spędzają one sen z powiek.
Rozstępy w ciąży - Objawy i przebieg
Do ich rozwoju przyczynia się:
- nadmierna suchość skóry,
- używanie nieodpowiednich kosmetyków,
- rosnący brzuszek,
- brak odpowiedniej ilości ruchu i inne..
Początkowo są one niewidoczne dla kobiety z czasem jednak zajmują coraz większą część skóry i stają się widoczne gołym okiem. Do dziś nie ma jednej, pewnej, sprawdzonej metody na walkę z rozstępami. Mimo wszystko każda kobieta zrobi wszystko by się ich pozbyć.
Coraz więcej kobiet w ciąży bądź zaraz po porodzie decyduje się na spróbowanie wszelkich metod (początkowo domowych) w okresie późniejszym u kosmetyczki czy chirurga plastyka by rozstępy zniknęły. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Rozstępy w ciąży - Leczenie
W jaki sposób możemy walczyć z rozstępami? Jakich metod i kosmetyków należy używać? Czy rozstępy pojawiają się u każdej kobiety będącej w ciąży?
Każda kobieta powinna już na samym początku ciąży zadbać o to by odpowiednio przygotować skórę do jej rozciągnięcia się w trakcie ciąży. Jest to bowiem nieuniknione. W późniejszym okresie nie można przestawać w tych staraniach pomimo tego, że na skórze pojawiają się drobne zmiany.
Wśród najczęściej stosowanych metod mających na celu uniknięcie bądź pozbycie się rozstępów są:
- masaż pod prysznicem (stosowanie zimnych i ciepłych strumieni wody na skórę),
- masaż skóry kostkami lodu,
- dokładne i codzienne nawilżanie skóry (balsamy, kremy, oliwka) ważne by produkty te były dobrej jakości i nie uczulały. Nie mogą także podrażniać skóry i muszą być bezpieczne dla dziecka,
- wcieranie w skórę olejków,
- przestrzeganie diety (musi być ona bardzo urozmaicona i bogata w warzywa oraz owoce).
Warto pamiętać o tym, że nie każda kobieta musi mieć rozstępy w okresie ciąży bądź po jej zakończeniu.