Patologiczne zmiany w obrębie rany pooperacyjnej zaburzające prawidłowy proces gojenia.
Rana po cięciu cesarskim - Objawy i przebieg
Powikłanie to wywołane jest najczęściej zakażeniem rany pooperacyjnej różnego rodzaju bakteriami. Nieprawidłowy przebieg gojenia się rany po cięciu cesarskim częściej zdarza się u kobiet otyłych, chorujących na cukrzycę, jak również u tych, u których w czasie ciąży występowały różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Nie bez znaczenia jest również czas trwania zabiegu.
Przedłużająca się operacja zwiększa ryzyko większej utraty krwi a tym samym anemizacji tkanek, jak również zwiększony jest czas ekspozycji tkanek na działanie czynników mogących stać się przyczyną zakażenia. Często powikłanie to towarzyszy bakteryjnemu zapaleniu błony śluzowej macicy. Objawy zakażenia rany najczęściej pojawiają się pomiędzy 4-8 dobą po cięciu cesarskim. Należą do nich między innymi: podwyższona temperatura ciała, obrzęk i zaczerwienienie brzegów rany, może również pojawić się ropny wysięk. W niektórych przypadkach, może dojść do rozejścia się brzegów rany i martwicy tkanek.
Konieczne jest wówczas dokładne oczyszczenie rany, odpowiedni drenaż oraz ponowne jej zszycie. Czasami w okolicy brzegów rany dochodzi do powstania krwiaka. Resorbcja krwiaka uzależniona jest od jego wielkości. W sporadycznych przypadkach konieczna jest zabiegowa ewakuacja krwiaka.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w procesie gojenia się rany pooperacyjnej należy porozumieć się z lekarzem. Konieczne jest bowiem natychmiastowe wprowadzenie odpowiedniego leczenia w celu uniknięcia groźniejszych powikłań. W przypadku wysięku z rany najczęściej pobierany jest wymaz bakteriologiczny pozwalający na określenie rodzaju bakterii wywołujących zakażenie oraz wprowadzenie odpowiedniego celowanego leczenia antybiotykowego. Zakażenie rany pooperacyjnej wymaga specjalistycznego leczenia, co wiąże się z dłuższym pobytem w szpitalu.
Rana po cięciu cesarskim - Leczenie
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia rany pooperacyjnej należy unikać dotykania rękami (szczególnie w pierwszych dobach po operacji) opatrunku jak również dbać o odpowiednią higienę osobista. Nie można dopuścić do kontaktu rany z odchodami poprzez brudne ręce.
Częste mycie rąk, szczególnie po każdorazowej zmianie wkładek czy też wyjściu z toalety, pozwoli na zmniejszenie ryzyka zainfekowania rany. Należy również unikać moczenia rany, szczególnie do czasu ściągnięcia szwów. Kąpiel dozwolona jest wyłącznie pod prysznicem.
Aby zmniejszyć ryzyko powikłań w połogu należy w czasie ciąży leczyć wszelkie infekcje bakteryjne. Istotne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Spożywanie produktów zawierających dużą ilość białka, cynku, witamin C, K, E, B jak również żelatyny (najlepiej naturalnej) sprzyja szybszemu gojeniu ran.