Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby. Zwłaszcza u młodych kobiet. Wyróżniamy stany przed rakowe oraz raki inwazyjne. Stan przedrakowy nie występuje w postaci guza i dlatego do rozpoznania pomocna jest mammografia lub kolorowy doppler.
Wśród raków inwazyjnych wyróżniamy raka przewodowego oraz zrazikowego i inne. Rak zrazikowy częściej występuje wieloogniskowo i częściej są zajęte oba gruczoły.
Reklama:
Objawy i przebieg raka sutka
W początkowym etapie choroby zmiany na skórze nie są widoczne. W badaniu palpacyjnym najczęściej w górnynym-zewnętrznym kwadrancie sutka tzn. w górnej-zewnętrznej części gruczołu piersiowego wyczuwa się guzek. Podejrzany o raka jest bardziej pojedynczy guz, gdyż mnogie mogą być wynikiem zwyrodnienia torbielowatego. Podejrzany jest guz twardy o nieregularnych obrysach, ściśle wtopiony w gruczoł, niebolesny.
Czasem krwisty wyciek z brodawki może być pierwszym objawem raka. Z czasem może pojawić się obraz „skórki pomarańczy” tzn. skóra w okolicy guza na skutek zamknięcia naczyń chłonnych zaczyna wyglądać jak skórka pomarańczy. Późno pojawia się obrzęk sutka, powiększenie, wciągnięcie brodawki lub skóry. Z czasem pojawia się zaczerwienienie, stwardnienie lub owrzodzenie skóry, powiększają się węzły chłonne pachowe i nadobojczykowe, bóle a czasem obrzęk ramienia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka sutka
Należy regularnie badać piersi. Jeśli nie wiesz jak poproś lekarza o pomoc. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek zmiany w piersiach należy natychmiast zasięgnąć opinii lekarskiej. Ponadto regularnie powinnaś uczęszczać na kontrole lekarskie – badanie palpacyjne, USG i ew. mammografia.
Leczenie raka sutka
Nie ma leczenia domowego.