Objawy i przebieg raka sromu
Rak najczęściej pojawia się na wargach sromowych i w okolicy łechtaczki. Początkowo ma postać małego guzka lub brunatnej brodawki, która łatwo krwawi przy dotyku. Bardzo wcześnie pojawia się ból w tej okolicy, który jest związany z dołączającą się często infekcją. Stopniowo guzek powiększa się a ból nie ustępuje. Krwawienia są coraz częstsze i trudno je zatrzymać. Pierwsze przerzuty pojawiają się w węzłach chłonnych pachwinowych i później biodrowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka sromu
Zawsze kiedy pojawi się guzek na sromie powinnaś zgłosić się do lekarz. Nie każda zmiana na sromie jest rakiem, ale należy wykluczyć taką możliwość. Jeśli guzek krwawi lub towarzyszy mu silny ból wtedy bezwzględnie należy zgłosić się do
ginekologa. Nie lecz się sama, ponieważ szanse na długoletnie przeżycie zależą od tego jak szybko będzie podjęte działanie.
Postępowaniem z wyboru w leczeniu tego raka jest wycięcie sromu oraz usunięcie węzłów chłonnych pachwinowych i miedniczych, w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki.