Przegroda w macicy w ciąża - Objawy i przebieg
Przegroda to błona deformująca jamę macicy. Wada ta nie daje żadnych dolegliwości i najczęściej wykrywana jest dopiero w przypadku poszukiwania przyczyny niemożności zajścia w ciążę, donoszenia ciąży lub poronienia. Większości wad rozwojowych macicy towarzyszą nieprawidłowości endometrium (błony śluzowej macicy).
U kobiet z przegrodą bardzo często dochodzi do problemów z prawidłowym zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej doprowadzając do poronienia. a ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz możliwość rozciągania mięśnia macicy wzrastający płód nie ma miejsca na rozwój i bardzo często dochodzi do porodów przedwczesnych.
Powodzenie ciąży w dużej mierze uzależnione jest od grubości przegrody, od jej rozciągliwości, jak również od tego czy dzieli ona macicę całkowicie, czy tylko częściowo. Częściej zdarzają się również ciąże pozamaciczne lub też nieprawidłowe położenia płodu.
Ciąża u kobiet z przegrodą jest ciążą wysokiego ryzyka. Ciężarna z przegrodą najczęściej kwalifikowana jest do rozwiązania ciąży poprzez cięcie cesarskie ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości kurczenia się mięśnia macicy podczas porodu drogami natury. Poza tym w czasie cięcia cesarskiego w niektórych przypadkach istnieje możliwość korekty wady, co może mieć znaczący wpływ na kolejne ciąże.
Kobietom z przegrodą macicy o grubości powyżej 10 mm zaleca się chirurgiczną korektę wady podczas laparoskopii lub histeroskopii.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku podejrzenia nieprawidłowości budowy macicy lekarz zaleci odpowiednie badania. Przegrodę macicy można rozpoznać na podstawie odpowiednich badań specjalistycznych jak np.: histeroskopia (HSC), histerosalpingografia (HSG), kontrastowa histerosalpingografia ultrasonograficzna i inne.
Częste kontrole u lekarza specjalisty zapewnią dokładny nadzór nad przebiegiem ciąży i rozwojem płodu. W niektórych przypadkach może konieczna okazać się hospitalizacja. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli pojawią się plamienia, krwawienia lub bóle dołem brzucha. Mogą być to pierwsze zwiastuny poronienia czy porodu przedwczesnego.
Przegroda w macicy w ciąża - Leczenie
Kobietom ciężarnym z wadami macicy zaleca się oszczędzający tryb życia, unikania nadmiernego wysiłku fizycznego, a w niektórych przypadkach leżenie w łóżku i wychodzenie z niego jedynie „za potrzebą”.