Prolaktyna zaliczana jest do hormonów peptydowych. Wytwarzana jest w przysadce mózgowej przez komórki- laktotrofy. Jej poziom może ulegać zmianom w organizmie kobiety ale także mężczyzny. Zbyt duże stężenie tego hormonu może świadczyć o poważnych chorobach. Bardzo ważną kwestią jest badanie poziomu prolaktyny przed zajściem w ciążę. Co wiemy o prolaktynie? Dlaczego poziom prolaktyny ulega zmianom?
Objawy i przebieg nieprawidłowego poziomu protaktyny
Co ma wpływ na poziom prolaktyny w organizmie człowieka?
Wiele kobiet nigdy w życiu nie badała poziomu prolaktyny w organizmie. Nie są one także świadome jak ważną rolę pełni ona w prawidłowym i zdrowym funkcjonowaniu całego organizmu. Warto pamiętać o tym by zawsze przed planowanym zajściem w ciążę, przy nieregularnych miesiączkach czy problemach z zajściem w ciążę zbadać jej poziom. Zbyta mała bądź zbyt duża ilość prolaktyny w organizmie u mężczyzn także prowadzi do wielu problemów w tym do impotencji, stanów depresyjnych czy zaburzeń libido. Wiele czynników ma wpływ na wartość tego hormonu w organizmie człowieka. Najczęściej są to zażywane przez nas leki. Wśród tych, które wpływają na zahamowanie jej poziomu znajduje się bromokryptyna natomiast lekami zwiększającymi jej poziom: metylodopa, opioidy, leki przeciwzapalne czy neuroleptyki. Warto tutaj także wymienić niedoczynność tarczycy, choroby wątroby, nerek (przewlekła niewydolność) czy zażywanie leków antydepresyjnych. Najnowsze badania naukowe pokazują, że za zmiany poziomu prolaktyny w oranizmie może także odpowiadać przewlekły stres.
Nieprawidłowy poziom tego hormonu w organizmie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i zawsze wymaga leczenia farmakologicznego bądź w niektórych przypadkach chirurgicznego.
Co wiemy o prolaktynie i jaka jest jej rola w organizmie?
Prolaktyna, skrót PRL - jest hormonem peptydowym. Zbudowana jest ze 198 aminokwasów. Wytwarzana jest w przysadce mózgowej (u kobiet ciężarnych, znajdują się głównie w przednim jej płacie) przez komórki kwasochłonne (laktotrofy). Komórki te mają graniasty kształt i nieregularne w swym wnętrzu ziarna, z których właśnie uwalniana jest prolaktyna. Za nadnaturalny proces hamowania tego hormonu odpowiada podwzgórze.
Wykazano, że za proces syntezy prolaktyny mogą być odpowiedzialne także: błona śluzowa macicy u kobiet ale także komórki niektórych nowotworów.
Rola prolaktyny w organizmie człowieka jest nieoceniona. Dotyczy to nie tylko kobiet ale także mężczyzn. Wśród funkcji, które pełni należy wymienić:
- Pobudza wzrost gruczołów sutkowych w okresie ciąży.
- Stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania.
- Wywołuje laktację.
- Hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (u kobiet karmiących).
- Hamuje wydzielanie hormonu luteinizującego.
- Kontrola wydzielania mleka u obu płci.
- Kontrola rozrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn.
- Wpływ na potencję u mężczyzn.
- Regulacja stanów emocjonalnych (depresja, drażliwość, agresja, nadpobudliwość).
- Regulacja miesiączki u kobiet.
- Regulacja owłosienia u kobiet.
Zmiany poziomu prolaktyny w organizmie człowieka
W celu oznaczenia stężenia prolaktyny w organizmie wystarczy wykonać badanie z próbki krwi pobranej z żyły. Nie jest to badanie bolesne ani prowadzące do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poniże wyniki przedstawiają zakresy poziomu tego hormonu w organizmie człowieka i mogą świadczyć o następującym:
- Wartość od 5-25 ng/ml oznacza, iż znajdujemy się w normie.
- Powyżej wartości 25ng/ ml mogą u kobiet pojawić się nieregularne miesiączki.
- Przy wartości powyżej 50ng/ ml może dojść do całkowitego zatrzymania okresu.
- Powyżej 100 ng/ml możemy mieć do czynienia z guzem przysadki mózgowej.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć nieprawidłowy poziom protaktyny
Zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego warto regularnie badań poziom tego hormonu w organizmie.
Leczenie nieprawidłowego poziomu protaktyny
Do dziś nie ma jednej, sprawdzonej metody na obniżenie czy podwyższenie poziomu tego hormonu w organizmie. Jeśli wpływ na te zmiany mają leki, po konsultacji z lekarzem - można zdecydować o ich odstawieniu lub podaniu zamienników. W przypadku problemów z wątrobą, tarczycą bądź nerkami niski poziom prolaktyny jest normą. Sprawa się komplikuje w przypadku gruczolaka przysadki. Guz ten powstaje z tkanki gruczołowej i ma zdolność do wydzielania dużej ilości tego hormonu. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające dlatego konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie.