Nadmierne wypadanie, przetłuszczanie się oraz łamliwość włosów w okresie połogu.
Problemy z włosami - Objawy i przebieg
Problemy związane z włosami w okresie poporodowym są wynikiem przede wszystkim nagłej zmiany stężenia hormonów krążących we krwi. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów hamował wypadanie włosów w związku z czym były one gęściejsze. Nagły spadek estrogenów po porodzie powoduje, że włosy zaczynają gwałtownie wypadać.
Najczęściej objaw ten pojawia się pomiędzy 3 a 6 miesiącem po porodzie. Problemy z włosami w okresie połogu nie są żadną anomalią. Utrata włosów traktowana jest w tym okresie jako zmiana fizjologiczna o charakterze przejściowym, która najczęściej mija samoistnie i nie wymaga leczenia. Najczęściej w momencie osiągnięcia przez organizm równowagi hormonalnej po ciąży i porodzie dochodzi do samoistnego ich odrastania.
W przypadku karmienia piersią kobiety częściej skarżą się na nadmierne przetłuszczanie się czy też łamliwość włosów. Problemy te, jak również wzmożona utrata włosów może być jednocześnie wynikiem niedoborów witaminowych, makro i mikroelementów oraz innych składników odżywczych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli utrata włosów jest bardzo duża, dochodzi do znacznego przerzedzenia włosów lub pojawienia się objawów łysienia czy też dołączą się inne zmiany patologiczne skóry głowy (np. łojotok, łupież) należy skontaktować się z lekarzem.
W takim przypadku wypadanie włosów może nie mieć związku ze zmianami połogowymi, lecz być wynikiem wielu chorób ogólnoustrojowych czy też chorób skóry. Warto w takich przypadkach zasięgnąć porady zarówno lekarza dermatologa jak również ginekologa-endokrynologa.
Problemy z włosami - Leczenie
W okresie poporodowym i w połogu włosy wymagają szczególnej troski. Na poprawę ich kondycji doskonale wpływa przestrzeganie odpowiedniej diety bogatej w witaminy oraz mikro i makroelementy. W pierwszych miesiącach po porodzie należy unikać zabiegów fryzjerskich, które mogłyby zniszczyć słabe w tym okresie włosy.
Z trwałą ondulacją czy farbowaniem warto poczekać aż włosy odzyskają stan sprzed ciąży. Poprawić kondycję włosów mogą również różnego rodzaju płukanki ziołowe, odżywki czy też stosowanie maseczek własnej roboty.
Należy unikać przesuszania włosów poprzez stosowanie suszarek, lokówek czy też ostrego słońca. W sklepach zielarskich jak również w aptekach dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju preparatów wzmacniających włosy i znacząco poprawiających ich kondycję.