Wszelkie zagrożenia dla ciąży związane z długą pracą przy komputerze.
Praca przy komputerze - Objawy i przebieg
Nie znaleziono jak do tej pory pewnych dowodów na to, by komputer miał niekorzystny wpływ na rozwijający się płód czy też prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże jak każde urządzenie wytwarzające pole elektromagnetyczne, długą pracę przy komputerze zalicza się do czynników ryzyka. Nie oznacza to, iż należy całkowicie rezygnować z używania komputera, jednakże warto ograniczyć ilość czasu spędzanego przed monitorem.
Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, szczególnie, gdy nie dba się o prawidłową pozycję ciała może nasilać bóle pleców i okolicy krzyżowej, obrzęki, bóle głowy i inne dolegliwości.
Pole elektromagnetyczne może powodować podrażnienie oczu, alergie oraz trudności w oddychaniu. Starsze typy komputerów mogą również emitować szkodliwe związki chemiczne mogące mieć niekorzystny wpływ na płód.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku pojawienia się pewnych dolegliwości tj. migrenowe bóle głowy, bóle krzyża i inne należy zgłosić się do lekarza. Mogą one być przyczyną zbyt długiego przebywania przed komputerem, ale również innych powikłań ciąży.
Praca przy komputerze - Leczenie
Kobieta ciężarna nie powinna przebywać przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie. Warto również robić cogodzinne kilkuminutowe przerwy i często wietrzyć pokój. Oddziaływanie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego można znacznie ograniczyć poprzez założenie dodatkowego ekranu ochronnego lub zmianę monitora na z tzw. niższą radiacją.
Odchodząc na dłuższą chwilę od komputera należy go wyłączyć, a w ten sposób uniknie się niekorzystnego promieniowania w czasie, w którym się nie pracuje. Aby nie męczyć zbytnio wzroku odległość od monitora powinna wynosić około 50 cm.