Reklama:

Poporodowy krwiak krocza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Poporodowy krwiak krocza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Operacja

Pojawienie się zasinienia lub krwiaka w okolicy sromu lub krocza po porodzie drogami natury.

Reklama:

Objawy i przebieg poporodowego krwiaka krocza

Zasinienie i krwiaki na kroczu tworzą się w tkance podskórnej na skutek gromadzenia się wynaczynionej krwi z naczyń włosowatych znajdujących się pod skórą. W wyniku nadmiernego ucisku na tkanki krocza, do którego najczęściej dochodzi w przypadku, gdy poród przebiega bardzo szybko (tzw. poród spontaniczny) lub też podczas porodów dużych płodów, może dojść do urazu tkanek miękkich krocza oraz podskórne wynaczynienie krwi.

Szczególne ryzyko powstania poporodowych krwiaków na kroczu istnieje w przypadku żylaków w pochwie czy na sromie, nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych jak również zaburzeń krzepliwości krwi spowodowanych chorobami hematologicznymi lub przyjmowaniem niektórych leków. Krwiakom najczęściej towarzyszy ból oraz obrzęk krocza utrudniający chodzenie. Jeżeli nie dojdzie do powikłań krwiak najczęściej wchłania się samoistnie w przeciągu kilku dni i nie pozostawia trwałych przebarwień czy blizn.

W niektórych przypadkach może dojść do powikłań jak np. zropienie krwiaka, co wymaga chirurgicznej interwencji polegającej na jego opróżnieniu. Dodatkowe zakażenie rany może wywołać gorączkę jak również wikłać prawidłowe gojenie się rany po nacięciu krocza. Duże krwiaki mogą być również przyczyną anemizacji.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć poporodowy krwiak krocza

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, kiedy położnica znajduje się jeszcze w szpitalu. Wezwać lekarza należy wówczas, gdy kobieta zauważy pojawienie się krwiaka. Szczególnie, gdy towarzyszy mu silny ból, obrzęk czy wysoka temperatura. Może to świadczyć o zakażeniu i wówczas konieczne jest podanie odpowiednich antybiotyków, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

Dokładna obserwacja przez lekarza zmian krwiaka, pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji, co do dalszego postępowania leczniczego. W przypadku narastania krwiaka lub też braku jego absorbcji konieczna może być chirurgiczna ewakuacja, polegająca na jego opróżnieniu poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie, a następnie założenie sączków. Rana po takim zabiegu wymaga odpowiedniego postępowania leczniczego i pielęgnacji, a co się z tym wiąże również przedłużonego pobytu w szpitalu.

Leczenie poporodowego krwiaka krocza

Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja krocza. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych powikłań jak np. zakażenie. Zimne okłady stosowane na krocze nie tylko w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk, ale również poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych hamują narastanie krwiaka. Zastosowanie następnie okładów rozgrzewających w znacznym stopniu przyspiesza wchłanianie się krwiaka.

W aptece dostępnych jest również wiele preparatów przyspieszających absorbcję krwiaka, zmniejszających obrzęk oraz łagodzących ból. Kobiety, u których w czasie porodu dokonano nacięcia krocza, przed zastosowaniem któregokolwiek z tych preparatów powinny skonsultować to z lekarzem. Część z tych preparatów może mieć bowiem niekorzystny wpływ na założone na kroczu szwy, powodując ich przedwczesne rozpuszczenie, a tym samym rozejście się rany.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: