Zmiany pigmentacyjne skóry twarzy powstające wskutek zmian hormonalnych, pojawiające się w czasie ciąży.
Plamy na twarzy w czasie ciąży - Objawy i przebieg
Brunatne przebarwienia w postaci nieregularnych plam występują najczęściej na czole, policzkach, nosie oraz w okolicy ust. Zaczynają się pojawiać przeważnie od II trymestru ciąży. Nazywane są one potocznie ostudą ciężarnych. Intensywność ich zabarwienia może być bardzo różna od żółtobrunatnej do ciemnobrunatnej. Częściej występują u brunetek o ciemnej karnacji. Pojawiają się najprawdopodobniej pod wpływem zmian hormonalnych lub też czasami na skutek niedoboru kwasu foliowego.
Mało estetyczne przebarwienia już po kilku dniach po porodzie zaczynają blednąć a w przeciągu kilku tygodni zanikają całkowicie. W sporadycznych przypadkach utrzymują się przez kilka miesięcy. Ich pojawienie nie ma żadnego negatywnego wpływu na przebieg ciąży czy rozwój płodu.
Pod wpływem słońca przebarwienia na twarzy nasilają się. Wszystkie zmiany pigmentacyjne występujące przed ciążą takie jak znamiona, piegi, blizny w czasie ciąży mogą się nieco powiększyć jak również stać się ciemniejsze, przez co bardziej widoczne. Do powstania przebarwień na twarzy może dojść również na skutek zastosowania w słoneczny dzień kosmetyków zawierających środek światłouczulający.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli na twarzy nagłe pojawią się brunatne plamy warto o tym poinformować lekarza podczas najbliższej wizyty kontrolnej. W niektórych przypadkach zmiany skórne na twarzy mogą być spowodowane zaburzeniami wewnątrzwydzielniczymi lub chorobami wątroby.
Plamy na twarzy w czasie ciąży - Leczenie
Należy unikać nadmiaru promieni słonecznych. W dni słoneczne chronić twarz kremami z filtrami przeciwsłonecznymi i osłaniać twarz kapeluszem. Stosowanie różnych preparatów rozjaśniających nie przynosi w tym przypadku oczekiwanych rezultatów.
Przebarwienia nieco mniej widoczne stają się po zastosowaniu odpowiedniego makijażu. Warto by dieta zawierała dostateczna ilość kwasu foliowego zawartego w takich pokarmach jak warzywa zielone, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane.