Uszkodzenie tkanek krocza podczas porodu drogą pochwową w wyniku samoistnego pęknięcia lub nacięcia krocza.
Pęknięcie krocza - Objawy i przebieg
Do pęknięcia krocza dochodzi podczas porodu siłami natury. Aby uniknąć tego groźnego dla kobiety powikłania od wielu lat podczas porodu drogą pochwową u kobiet rodzących po raz pierwszy dokonuje się rutynowo nacięcia krocza. Skutki pęknięcia krocza mogą być bardzo poważne i mieć znaczący wpływ na dalszy komfort życia kobiety.
Uzależnione jest to od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany. W zależności od rozległości uszkodzenia krocza wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia. W stopniu pierwszym uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy oraz niewielka część skóry krocza.
Stopień drugi obejmuje prócz skóry i śluzówki również uszkodzenia mięśni krocza. Jeżeli prócz tych obrażeń występuje również uszkodzenie zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego odbytu kwalifikuje się to do stopnia trzeciego. W stopniu czwartym dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytu. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy obrażenia są niewielkie, nie szyje się pękniętego krocza.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku wystąpienia ostrego bólu krocza lub dołączą się objawy infekcji jak np. dreszcze, gorączka należy zgłosić się do lekarza. Konsultacja lekarza jest niezbędna, aby w porę wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające rozprzestrzenieniu się infekcji na całe drogi rodne.
Również w przypadku, gdy w trakcie podmywania położnica zauważy jakieś nieprawidłowości wizyta u ginekologa może okazać się niezbędna. Zdarza się bowiem, że po zbytnim forsowaniu mięśni krocza dochodzi czasem do rozejścia się uprzednio zszytego pęknięcia.
Jeżeli na pęknięte krocze były założone szwy, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu należy się zgłosić do lekarza w celu ich zdjęcia.
Pęknięcie krocza - Leczenie
Ból występujący po pęknięciu krocza niewątpliwie pogarsza stan ogólny położnicy. Rana krocza, w przypadku, gdy nie zostaje ona zaopatrzona szwami goi się zazwyczaj nieco dłużej. Konieczna jest w tym czasie odpowiednia pielęgnacja rany.
Przyczyną infekcji rany krocza jest najczęściej brak odpowiedniej higieny. Odchody z pochwy występujące po porodzie stanowią pożywkę dla różnego rodzaju bakterii co może prowadzić do zakażenia rany. Aby nie dopuścić do infekcji należy szczególnie dbać o czystość krocza. Ważną rzeczą jest by po umyciu krocza dokładnie je osuszyć.
Wilgotne środowisko, jak również sprzyja bowiem rozwojowi bakterii. Aby przyspieszyć proces gojenia się rany można stosować do przemywania napary z rumianku, kory dębu lub też roztwór nadmanganian potasu. Gdy krocze jest opuchnięte i występują krwiaki można zastosować okłady z Rivanolu i Altacetu. Różnego rodzaju nasiadówki, okłady czy też naświetlania lampą solux mogą znacznie złagodzić dolegliwości bólowe.
Czasami dużą ulgę dają również zimne okłady lub żele czy kremy znieczulające. Aby ból krocza był mniejszy nie należy zbytnio forsować mięśni krocza i unikać ich zbytniego napięcia.