Przejdź do:
Objawy i przebiegOtyłość u kobiet w ciąży - Objawy i przebieg
Wpływ otyłości kobiet na ich zdrowie
Cały czas twierdzono, że kobieta ciężarna może a nawet powinna przybrać kilka kilogramów. Niestety, zbyt duża nadwaga może być niekorzystna nie tylko dla matki dziecka, ale także dla płodu. Oczywiście przyczyn otyłości jest bardzo wiele - od zażywania niektórych leków po zaburzenia metaboliczne, brak aktywności fizycznej czy niewłaściwe odżywianie się (podjadanie w nocy). Jeśli kobieta w porę nie zacznie kontrolować nadwyżki swoich kilogramów może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu, zatem kobieta powinna w sposób szczególny zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Otyła mama jest narażona m.in.: na cukrzycę ciążową, problemy żołądkowo- jelitowe (zgaga, nadkwasota), żylaki, problemy z oddychaniem (przy niewielkim wysiłku), choroby naczyń żylnych, bóle kręgosłupa, nóg oraz osłabienie stawów. Bardzo często występuje także nadciśnienie oraz częste infekcje dróg moczowych. U kobiet otyłych bardzo często wykonywany jest zabieg cesarskiego cięcia (związane jest to z dużą masą dziecka).
Kobiety ciężarne, które zaczynają bardzo mocno przybierać na wadze powinny skontaktować z ginekologiem prowadzącym ciążę.