Reklama:

Opryszczka narządów płciowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Opryszczka narządów płciowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

shutterstock

Ból brzucha

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej typu 2 (HSV-2, Herpes genitalis)

Reklama:

Objawy i przebieg opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna przenoszona droga płciową mogąca mieć przebieg bezobjawowy lub ostry. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży ze względu na możliwość przejścia zakażenia na płód powodując u niego poważne powikłania rozwoju. Infekcje te prowadzą najczęściej do powstania wad rozwojowych płodu, obumarcia płodu lub śmierci noworodka.

Pełnoobjawowe zakażenie w czasie ciąży może stać się przyczyną zakażenia wewnątrzmacicznego (ryzyko wzrasta po przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego), okołoporodowego lub też poporodowego dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży zwiększa się ryzyko poronienia samoistnego, w II porodu przedwczesnego lub IUGR (wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu). Największe ryzyko zakażenia dziecka występuje w przypadku porodu drogami natury, podczas którego noworodek narażony jest na bezpośrednie zetknięcie z wirusem.

Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez stosunki płciowe z osobą zakażoną lub też w wyniku ekspozycji błon śluzowych lub uszkodzonego naskórka na wirusa (używanie wspólnych ręczników, mydeł).

Okres od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni. Zmiany chorobowe pojawiają na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych. W początkowej fazie zakażenia pojawia się swędzenie, pieczenie oraz nadmierne napięcie skóry. Następnie pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem, które po kilku dniach pękają i tworzą strupki. Największa ilość wirusa znajduje się w płynie surowiczym wypełniającym pęcherzyki.

Należy wiedzieć, że wiele osób jest nosicielami wirusa HSV-2 pomimo braku objawów klinicznych. Infekcja wirusem to infekcja nawracająca i przejście incydentu choroby nie powoduje uodpornienia, lecz przejście wirusa w tzw. stan uśpienia.

Wirus ten najczęściej uaktywnia się pod wpływem takich czynników jak:

  • osłabienie organizmu,
  • obniżenie odporności,
  • gorączka,
  • zmiany hormonalne,
  • przegrzanie lub przemarznięcie organizmu.

Często ciąża staje się czynnikiem uaktywniającym wirusa. W przypadku rozpoznania zakażenia u kobiety ciężarnej, zostaje ona kwalifikowana do rozwiązania ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć opryszczkę narządów płciowych

Pojawienie się jakichkolwiek zmian w okolicy narządów płciowych powinno skłonić ciężarną do natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby i szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa i zagrożenia dla płodu. Jeżeli przed ciążą kobieta przechodziła incydenty choroby, warto o tym poinformować lekarza. Obecnie dostępnych jest wiele testów serologicznych pozwalających na stwierdzenia nosicielstwa wirusa.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opryszczki narządów płciowych to przede wszystkim leczenie miejscowe. W celu zmniejszenia dolegliwości można stosować nasiadówki z naparu rumianku, pędzlowanie roztworem fioletu oraz smarowanie maściami skonsultowanymi z lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: