Krótkotrwałe zaburzenie świadomości, zawroty głowy, zasłabnięcia i inne podobne objawy pojawiające się w czasie ciąży.
Omdlenia w ciąży - Objawy i przebieg
Dolegliwość ta pojawia się najczęściej w pierwszej połowie ciąży. Przyczyną nagłego omdlenia może być zbyt niski poziom cukru we krwi lub też obniżone ciśnienie tętnicze, które w pierwszych miesiącach ciąży jest zjawiskiem dość powszechnym.
Spadek ciśnienia może spowodować niedostateczny dopływ krwi do mózgu wywołując omdlenia. Nie zagrażają one w prawidłowemu rozwojowi dziecka, niosą jednak zwiększone ryzyko urazu, do jakiego może dojść w wyniku upadku. Omdlenia mogą pojawić się również wskutek ucisku ciężarnej macicy na duże naczynia żylne zaburzając dopływ odpowiedniej ilości krwi do mózgu.
Częste omdlenia mogą być spowodowane nadmiernym spadkiem morfologii krwi lub też zaburzeniami poziomu elektrolitów. Sytuacja taka najczęściej pojawia się w ciążach mnogich, przy niedożywieniu czy nadmiernych wymiotach. Do omdleń dochodzi często pod wpływem długiego stania lub przebywania w dusznych i gorących pomieszczeniach a także pod wpływem silnych emocji.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
O każdym incydencie omdlenia należy poinformować swojego lekarza prowadzącego, w szczególności, gdy objawom towarzyszy nadmierne pragnienie, co może sugerować wystąpienie, tzw. cukrzycy ciążowej. Może on zalecić wykonanie badań analitycznych krwi tj. stężenia cukru na czczo, testu obciążenia glukozą czy też morfologii krwi.
W zależności od uzyskanych wyników wprowadzi on ewentualne leczenie.
Omdlenia w ciąży - Leczenie
Aby zmniejszyć ryzyko omdleń w czasie ciąży nie należy zbyt gwałtownie zmieniać pozycji, szczególnie z leżącej na stojącą. Aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi nie należy spożywać większej ilości słodyczy. Wystarczy odpowiednio dobrana dieta. Jeść należy wówczas częściej, ale w mniejszych ilościach.
Gdy pojawią się pierwsze oznaki zbliżającego się omdlenia jak zawroty głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami należy położyć się z nogami uniesionymi nieco wyżej. Pozycja ta zapewni prawidłowy dopływ krwi do mózgu i lepsze jego dotlenienie. Należy oddychać głęboko i powoli a objawy osłabienia szybko miną.
Można również wypić szklankę wody, co podniesie ciśnienie krwi lub też słodkiego soku czy napoju podnosząc poziom glukozy. W przypadku, gdy nie ma możliwości położenia się należy usiąść, głowę przyginając do kolan. Należy również zapewnić dostęp świeżego powietrza.
Gdy przez dłuższy czas ciężarna nie ma możliwości spożycia posiłku może dojść do nagłego spadku cukru we krwi. W takim przypadku warto zawsze nosić przy sobie rodzynki, herbatniki lub cukierki.