Reklama:

Nieregularne miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nieregularne miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Kobieta, kwiaty

Zaburzenia cyklu miesiączkowego powodujące pojawianie się w nieregularnych odstępach krwawień miesiączkowych.

Reklama:

Objawy i przebieg nieregularnych miesiączek

Za prawidłowe uznaje się cykle, których długość waha się od 21 do 35 dni. Jeżeli są one raz dłuższe raz krótsze określa się je już jako nieregularne. Cykle menstruacyjne mogą się wahać od 20 do 45 dni a w niektórych przypadkach rozbieżności mogą być większe. Jednak jeżeli trwają zazwyczaj tę samą ilość dni uznaje się je za regularne.

Nieregularne miesiączki często pojawiają się u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego i spowodowane są niedojrzałością układu hormonalnego. Częściej zdarzają się u nich cykle bezowulacyjne, które również przejawiają się nieregularnymi krwawieniami. U dziewcząt w okresie pokwitania cykle najczęściej normują się po upływie 1-1,5 roku. Zaburzenia cyklu mogą być również wynikiem zbyt intensywnego odchudzania się lub uprawiania sportu.

Najczęściej nieregularne miesiączki świadczą o zachwianej równowadze hormonalnej. Są one pierwszym objawem wchodzenia w okres przekwitania i mogą utrzymywać się przez kilka lat. Rozregulowany cykl miesiączkowy może być wynikiem zmiany klimatu, zażywania niektórych leków lub istnienia niektórych chorób takich jak np. chorób tarczycy, zespołu Turnera i inn. Zaburzenia cyklu miesiączkowego występują często po ciężkich operacjach lub urazach. Równie często współistnieją z niepłodnością.

Niezmiernie duży wpływ na cykl mają czynniki psychiczne tj. silne przeżycia emocjonalne, przewlekły stres, depresja i inne. Mogą być również jednym ze skutków ubocznych stosowania minipigułki antykoncepcyjnej jak również chemioterapii.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nieregularne miesiączki

Nieregularne krwawienia miesiączkowe nigdy nie są stanem prawidłowym. Zawsze należy skonsultować tą dolegliwość z lekarzem. Konieczna wówczas jest dokładna diagnostyka w celu ustalenia jej przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Diagnostyka najczęściej obejmuje badania poziomu hormonów a w leczeniu wykorzystuje się hormonalne środki antykoncepcyjne, które regulują cykl miesiączkowy.

Leczenie nieregularnych miesiączek

W zależności od przyczyny acyklicznych krwawień w niektórych przypadkach pomocne mogą być preparaty ziołowe i leki homeopatyczne.

Warto również, aby dietę wzbogacić produktami z soi. Jest ona bowiem bogatym źródłem estrogenów pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogenów. Występują one również w płatkach owsianych, jabłkach, gruszkach czy czerwonym winie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: