Pośladkowe, poprzeczne lub skośne położenie płodu.
Nieprawidłowe położenie płodu - Objawy i przebieg
Przez cały okres trwania ciąży płód może przyjmować różne pozycje i nie stanowi to żadnej anomalii. W 38 tygodniu ciąży najczęściej płód przyjmuje już pozycję w jakiej będzie się rodzić. Pod wpływem różnych czynników może on ułożyć się nieprawidłowo. Niesie to zawsze ze sobą ogromne zagrożenie zarówno dla matki jak i dla płodu.
Najczęściej występuje w przypadku ciąż mnogich, wielowodziu, małowodziu, łożysku przodującym, wadach płodu, małej masy płodu, wadach rozwojowych i guzach macicy jak również nieprawidłowej budowie miednicy kostnej. Zdarza się częściej u wieloródek niż u pierwiastek.
W przypadku nieprawidłowego położenia płodu częściej dochodzi do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i porodów przedwczesnych. Poród siłami natury jest możliwy jedynie w przypadku położenia pośladkowego pod warunkiem wykluczenia innych przeciwwskazań do takiego ukończenia ciąży.
Ogromną rolę w tym przypadku odgrywa szacunkowa masa płodu oraz budowa miednicy kostnej. W przypadku porodów pośladkowych siłami natury o wiele częściej dochodzi do urazów okołoporodowych.
W przypadku położenia poprzecznego lub skośnego, które występują niezmiernie rzadko, poród siłami natury jest niemożliwy i ciężarna taka kwalifikowana jest bezwzględnie do cięcia cesarskiego. W niektórych przypadkach dokonuje się prób wykonania obrotu płodu przez powłoki brzuszne, jednakże ze względu na zwiększone, w tym przypadku, ryzyko urazów obecnie wykonywane jest niezmiernie rzadko.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Ścisła kontrola lekarska w przypadku rozpoznanego nieprawidłowego położenia płodu jest niezmiernie ważna. Końcowego rozpoznania najczęściej dokonuje się dopiero na około 2 tygodnie przed terminem porodu ze względu na to, iż płód w ostatnich tygodniach ciąży może przyjąć prawidłowe położenie czyli główką ku dołowi.
W przypadku pojawienia się pierwszych zwiastunów porodu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Na dwa tygodnie przed terminem porodu ciężarna taka powinna być hospitalizowana w celu ścisłego nadzoru.
Nieprawidłowe położenie płodu - Leczenie
Ze względu na fakt, iż główka płodu jest najcięższą częścią jego ciała pod koniec ciąży nie należy unikać aktywnego trybu życia. Codzienne spacery, odpowiednia gimnastyka i częsta zmiana pozycji ciała w ostatnich tygodniach ciąży mogą spowodować samoistne obrócenie się płodu główką w dół nawet w ostatnich dniach przed porodem.