Za nadciśnienie u kobiety ciężarnej uznaje ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, które powinno być zmierzone na obydwu rękach w pozycji leżącej, po kilkuminutowym wypoczynku. Jeżeli ciśnienie skurczowe wzrosło o około 25 mmHg a rozkurczowe o 15 mmHg w porównaniu z występującym przed ciążą także można mówić o istnieniu nadciśnienia.
Objawy i przebieg nadciśnienia w ciąży
Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie w ciąży
Każdy wzrost ciśnienia tętniczego w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Ponadto w przypadku, gdy dojdzie do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i dołączą się jeszcze inne objawy jak białkomocz czy obrzęki konieczna staje się wizyta u lekarza w celu objęcia takiej kobiety szczególnym nadzorem. Jeżeli objawy będą nasilone konieczna może być terapia farmakologiczna a nawet hospitalizacja.
Leczenie nadciśnienia w ciąży
Każda kobieta ciężarna powinna sprawować nadzór nad swoim ciśnieniem. Szczególnie dotyczy to kobiet, które chorowały na nadciśnienie przed ciążą. W przypadku podwyższonego ciśnienia powinno ograniczać się wysiłek fizyczny i dużo odpoczywać. Bardzo duże znaczenie ma również masa ciała. Poprzez odpowiednią dietę przyrost masy ciała nie powinien być zbyt duży i powinien następować stopniowo. Dieta powinna być bogata w wapń, natomiast nie powinno wykluczać się z niej soli.