Reklama:

Mocny ból podczas miesiączkowania – przyczyny i sposoby na jego złagodzenie

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Mocny ból podczas miesiączkowania – przyczyny i sposoby na jego złagodzenie

PantherMedia

Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania

To, że kobiety podczas miesiączki zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, nikogo raczej nie dziwi. U części pacjentek dochodzi jednak do tak nasilonego bólu towarzyszącego comiesięcznym krwawieniom, że wręcz nie są one w stanie zwyczajnie funkcjonować. Jakie mogą być przyczyny mocnego bólu podczas miesiączkowania i co można zrobić, aby go złagodzić?

Reklama:

Objawy i przebieg mocnego bólu podczas miesiączkowania

Ból, jak wiadomo, jest dolegliwością zdecydowanie subiektywną, określać go można jednak jako mocny wtedy, gdy doświadczanie go wpływa negatywnie na zwyczajne funkcjonowanie pacjentek. Mocny ból podczas miesiączkowania przytrafiać się może zarówno młodszym, jak i starszym kobietom i zazwyczaj nie jest on jedynym przykrym objawem, z którym się one zmagają.

Zdarza się, że ból towarzyszący krwawieniu miesiączkowemu jest tak silny, że pacjentka może odczuwać nudności czy też nawet i omdlewać. Poza nim, podczas miesiączki pacjentki mogą skarżyć się na takie problemy, jak m.in. poczucie zmęczenia, drażliwość, tendencja do występowania obrzęków czy biegunka. Zdarza się, że z dolegliwościami bólowymi współistnieją również bóle i zawroty głowy czy senność.

Pacjentki, u których pojawia się mocny ból podczas miesiączkowania, dość często doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości jeszcze przed okresem – czasami również i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego bywają u nich bardzo nasilone. Do problemów, które mogą pojawiać się cyklicznie, w krótkim czasie przed miesiączką, zaliczane są m.in. tkliwość piersi, wahania nastroju (ze znaczną tendencją do pojawiania się drażliwości) oraz bóle brzucha.

Kiedy udać się do lekarza ,gdy odczuwa się mocny ból podczas miesiączkowania

Mocny ból podczas miesiączkowania miewa różne przyczyny. U kobiet będących przed 30. rokiem życia problem może wynikać z nadprodukcji prostaglandyn, które odpowiadają za złuszczanie się błony śluzowej macicy i ich nadmiar może prowadzić do występowania bardzo intensywnych, bolesnych skurczów macicy. W takich przypadkach mówi się o pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, wyróżnia się jednak również i wtórną postać problemu.

Wtórne bolesne miesiączkowanie związane jest z występowaniem u pacjentki jakiegoś schorzenia. Takowym może być chociażby endometrioza, której istotą jest pojawianie się ognisk błony śluzowej macicy poza samą macicą. Ogniska te mogą reagować na zachodzące w trakcie cyklu zmiany wydzielania hormonów, jednocześnie pojawiająca się w ich obrębie krew nie może być ewakuowana z organizmu jak krew miesiączkowa z macicy i ostatecznie sprzyjać to może rozwojowi stanu zapalnego.

Mocny ból podczas miesiączkowania bywa spowodowany występowaniem u pacjentki mięśniaków macicy – tego rodzaju łagodne nowotwory mogą skutkować odczuwaniem nasilonych dolegliwości bólowych zarówno podczas miesiączki, jak i w trakcie kontaktów płciowych. Inną możliwą przyczyną ostrego bólu podczas menstruacji bywają polipy macicy, oprócz nich problem może występować także i w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Biorąc pod uwagę różne możliwe przyczyny mocnego bólu podczas miesiączki doskonale widać, że problemu zdecydowanie nie można bagatelizować. Do ginekologa należy udać się wtedy, gdy silny ból towarzyszy zasadniczo każdej miesiączce, jak i w sytuacji, kiedy pacjentka zauważy u siebie jakieś inne jeszcze, występujące w trakcie okresu, niepokojące objawy, takie jak np. omdlenia.

Leczenie mocnego bólu podczas miesiączkowania

Wiele pacjentek próbuje sobie radzić z nieprzyjemnymi dolegliwościami powiązanymi z miesiączką na własną rękę i rzeczywiście, pewne domowe metody jak najbardziej mogą pomóc uśmierzyć ból. Przyjmować w tym celu można leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, należy jednak pamiętać o tym, by ich nie nadużywać, ponieważ stwarza to ryzyko podrażnienia śluzówki żołądka, a nawet i wystąpienia wrzodów żołądka. Pomagać mogą jednak i inne leki, m.in. środki zawierające działającą rozkurczowo drotawerynę.

Stosowanie leków to niejedyna opcja na poradzenie sobie z bardzo mocnym bólem podczas miesiączkowania. Niektórym pacjentkom pomagają ciepłe okłady, innym umiarkowanej intensywności aktywność fizyczna. Ulgę przynosić może wypijanie ziołowych naparów (np. z melisy czy rumianku). Tutaj zresztą warto wspomnieć o tym, że wpływać pozytywnie na samopoczucie pacjentek podczas miesiączki może także odpowiednia dieta. W czasie krwawienia miesiączkowego – szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu bardzo nasilone, nieprzyjemne objawy – polecić można dietę lekkostrawną, warto także w tym unikać w tym okresie nadmiernego spożywania alkoholu czy kofeiny.

W leczeniu mocnego bólu podczas miesiączkowania stosowana bywa również antykoncepcja hormonalna. Nie jest to oczywiście rozwiązanie dla wszystkich pacjentek (chociażby dla tych, które planują powiększenie rodziny), jednakże czasami jedynie jej zastosowanie pomaga uporać się z utrudniającymi zwyczajne funkcjonowanie dolegliwościami towarzyszącymi okresowi.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: