Wrodzona wada anatomiczna macicy mogąca utrudniać proces zapłodnienia, zagnieżdżenia jak również prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.
Macica dwurożna a ciąża - Objawy i przebieg
Jama macicy dwurożnej przybiera kształt litery W. Anomalia ta nie daje żadnych dolegliwości. Jeżeli wada jest niewielka najczęściej nie stanowi ona problemu w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu i bardzo często nie zostaje rozpoznawana. W przypadku, gdy wada jest większa bardzo często pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.
Częściej dochodzi do poronień nawykowych, porodów przedwczesnych i innych patologii. Wynika to z faktu, iż wadom macicy często towarzyszą różnego rodzaju defekty błony śluzowej macicy utrudniające implantację zarodka a ograniczona przestrzeń jamy macicy utrudnia rozwój płodu. Jednakże powikłania te częściej zdarzają się w przypadku przegrody macicy, a nie macicy dwurożnej.
Ciężarna ze stwierdzoną macicą dwurożną musi być pod ścisłym nadzorem lekarskim ze względu na to, iż wadzie tej najczęściej towarzyszy niewydolność szyjki macicy, co zwiększa zagrożenie porodem przedwczesnym. Często konieczne jest założenie szwu szyjkowego w celu utrzymania ciąży.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku podejrzenia nieprawidłowości budowy macicy lekarz zaleci odpowiednie badania. Macicę dwurożną lekarz rozpoznaje na podstawie odpowiednich badań specjalistycznych jak np.: histeroskopia (HSC), histerosalpingografia (HSG), kontrastowa histerosalpingografia ultrasonograficzna i inne.
Tylko w nielicznych przypadkach udaje się lekarzowi wyczuć dwa oddzielne rogi macicy podczas rutynowego badania ginekologicznego, co i tak wymaga potwierdzenia w innych badaniach.
Dalsze postępowanie uzależnione jest od rozpoznania. Inne podejmuje się macicy dwurożnej a inne w przypadku przegrody w macicy. Tylko w niektórych przypadkach np. poronieniach nawykowych, niemożność donoszenia kolejnej ciąży i innych zaleca się chirurgiczną korektę wady.
Macica dwurożna a ciąża - Leczenie
Kobietom ciężarnym z wadami macicy zaleca się oszczędzający tryb życia, unikania nadmiernego wysiłku fizycznego a w niektórych przypadkach leżenie w łóżku i wychodzenie jedynie „za potrzebą”.