Przejdź do:
Objawy i przebiegKwas foliowy należy do witamin z grupy B. Jest jedynym suplementem diety o udowodnionym korzystnym wpływie na przebieg ciąży i rozwój płodu. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa folium, oznaczającego liść, ponieważ uzyskano go ze szpinaku.
Kwas foliowy jest jednym z głównych składników zasad purynowych i pirymidynowych, w związku z tym odgrywa niezbędną rolę w regulowaniu namnażania, wzrostu i funkcjonowaniu komórek. Bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych do prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu.
Objawy i przebieg niedoboru kwasu foliowego
Zalecana suplementacja kwasem foliowym:
- zapobiega wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu,
- korzystnie wpływa na masę urodzeniowa noworodka, zapobiegając niedożywieniu i zahamowaniu wzrostu płodu,
- zapewnia rozwój ośrodkowego układu nerwowego (OUN),
- gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, poprzez uczestnictwo w tworzeniu soku żołądkowego oraz wpływ na zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych,
- zapobiega niedokrwistości megaloblastycznej, poprzez uczestnictwo w procesie krwiotwórczym.
Wszystkim kobietom będącym w okresie koncepcyjnym oraz planującym ciążę wskazana jest suplementacja kwasem foliowym w dawce 0,4 mg/dobę, natomiast u kobiet które wcześniej urodziły dzieci z wadami układu nerwowego, przed planowaną ciążą zalecane jest stosowanie kwasu foliowego w dawce 4,0 mg/ dzień.
Suplementację należy rozpocząć co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem i utrzymywać przynajmniej do 12 tygodni po zapłodnieniu, pod kontrolą lekarza. Pomimo suplementacji kwasem foliowym ważne jest spożywanie produktów będących źródłem witaminy B9.
Kwas foliowy dostarczymy do organizmu z fasolą, soją, grochem, szpinakiem, brokułami, natką pietruszki. Warto również zaznaczyć, że kwas foliowy jest syntetyzowany przez bakterie jelitowe, lecz jego ilość jest niewystarczająca. Deficyt kwasu foliowego ujawnia się już po 4 miesiącach niedoborów witaminy w diecie.