Przejdź do:
Objawy i przebiegHIV, czyli ludzki wirus niedoboru odporności należy do rodziny retrowirusów i atakuje w przewadze limfocyty-T-pomocnicze. W chwili obecnej opisano dwa typy wirusa HIV tj. HIV-1 oraz HIV-2. Wirus ten odpowiedzialny jest za wywołanie AIDS, ma kulistą budowę, otoczony jest przez otoczkę lipidową, a co ważne zawiera liczne białka. Pod osłonką wirusa znajduje się kapsyd kryjący jego materiał genetyczny.
Wirus HIV stanowi duży problem i zakażonych jest nim coraz więcej osób. W związku z powyższym wiedza na temat AIDS oraz wirusa HIV, sposobie zakażenia nim, wykrywania i leczenia powinna być cały czas uzupełniana i poszerzana. Cały czas bowiem wiele osób nie wie w jaki sposób dochodzi najczęściej do zakażenia wirusem HIV, jak postępować w przypadku podejrzenia takiego zakażenia, gdzie wykonać testy. Warto wspomnieć tutaj o tym, że problem ten dotyka także kobiet ciężarnych.
W związku z tą sytuacja powstał tzw. Krajowy Program zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczaniu AIDS. Jest on dość obszerny i porusza wiele bardzo ważnych kwestii.
Większość wytycznych tego programu realizowana jest w różnego rodzaju placówkach w tym w szpitalach, ośrodkach pomocy rodzinom czy domach pomocy społecznej.
Objawy i przebieg HIV
Krajowy Program zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS porusza kwestie dotyczące m.in.:
- bezpłatnego leczenia antyretrowirusowego, które finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia zgodnie z międzynarodowymi standardami (obejmuje ono leczenie wszystkich osób zakażonych HIV),
- diagnostyki i leczenia zakażeń oportunistycznych,
- standardów terapii antyretrowirusowej (z uwzględnieniem panujących standardów),
- różnego rodzaju chorób przenoszonych drogą płciową, innych niż AIDS, co ma prowadzić do ich zapobiegania,
- ograniczenia wszelkich zachowań ryzykownych, które mogłyby prowadzić do zakażenia się wirusem HIV,
- właściwego postępowania z kobietami w ciąży żyjącymi z AIDS/HIV,
- opieki nad dziećmi oraz matkami mającymi HIV/AIDS,
- świadczeń, które należą się osobom zarażonym wirusem HIV (profilaktyka, szczegółowa diagnostyka, leczenie),
- bezpłatnego testowania krwi w kierunku HIV,
- postępowania z materiałem, który może być potencjalnie zakaźny,
- prowadzonych raportów danych epidemiologicznych,
- wsparcia organizacji zrzeszających osób żyjących z HIV,
- poszerzania wiedzy na temat HIV/AIDS.
Ważne jest to by nasza wiedza na temat HIV była powszechnie dostępna. Dotyczy to nie tylko osób zakażonych, ale także zdrowych. Szeroką wiedzę i specjalistyczną pomoc powinny mieć także kobiety ciężarne.