Przejdź do:
Objawy i przebiegCiąża to wyjątkowo czas – perspektywa oczekiwania na dziecko zaczyna przesłaniać cały świat. Troska o rozwijające się dziecko, staje się dla nas najważniejsza. Bardzo ważne staje się więc regularne badanie krwi matki, aby wykluczyć rozwój chorób, czy w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie, które pozwoli spokojnie donosić ciążę. Szczególnie istotne jest systematyczne poddawanie się badaniom, przez kobiety cierpiące na choroby przewlekłe, jak chociażby cukrzyca.
Badania krwi w ciąży - Objawy i przebieg
Po potwierdzeniu ciąży, przychodzi czas na sprawdzenie, w jakim stanie jest nasz organizm. Wiele kobiet nie skarży się na żadne dolegliwości, jednak badanie krwi pozwala nam określić, czy w organizmie nie toczy się żadna walka z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niekiedy, choroby nie dają o sobie znać a wynik badań krwi pozwala jednoznacznie stwierdzić, że należy wdrożyć leczenie. Wskazaniem do przeprowadzenia badań krwi - poza ciążą, są problemy ze skórą, koncentracją, wypadanie włosow, łamliwość paznokci, omdlenia. Te symptomy mogą sygnalizować choćby pojawiajacą się anemię. Nie warto więc bagatelizować badań krwi, ponieważ pozwalają jednoznacznie określić stan naszego organizmu.
Badania krwi, należy przeprowadzać kilkakrotnie. Po pierwszej wizycie u ginekologa, zaleca się wykonanie badania grupy krwi, czynnika Rh, morfologii krwi, testu OGTT czyli obciążenia glukozą - w przypadku kobiet, które cierpiały na cukrzycię ciążową bądź chorują na chorobę naczyń krwionośnych. Niektórzy lekarze, po pierwszej wizycie zalecają przeprowadzenie testu w kierunku HIV, HCV, kiły, toksoplazmozy i cytomegalowirusa. Po drugiej wizycie, lekarze zalecają wykonanie morgologii krwi oraz testu PAPPA, który jest nie obowiązkowy.
Wielu lekarzy zaleca, aby morfologię krwi powtórzyć po 16 tygodniu ciąży, po 20 tygodniu ciąży, po 30 tygodniu ciąży oraz po 32 tygodniu ciąży. W 26 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie testu obciążenia glukozą, który pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie cukrzycy ciążowej. W połowie trzeciego trymestru, zaleca się powtórzenie badań w kierunku HIV i toksoplazmozy.
Badania krwi będą towarzyszyć ciężarnej praktycznie przez cały okres ciąży. Do badań, które należy wykonać zalicza się:
- Oznaczenie grupy krwi – jest to niezwykle istotne badanie, które pozwala nam jednoznacznie określić jaką grupę krwi ma pacjentka. Takie informacje mogą się przydać w trakcie porodu, gdyby była potrzebna ewentualna transfuzja krwi. Badanie oznaczenia grupy krwi wykonuje się raz w życiu. Podstawowe grupy krwi, jakie mogą być zidentyfikowane to A, B, 0, AB.
- Oznaczenie czynnika Rh - czynnik Rh może kojarzyć się przyszłej mamie z konfliktem serologicznym. Czynnik Rh, to nic innego jak dodatkowy antygen na krwince, fachowo oznaczany jako D. Czynnik Rh występuje u blisko 85 % ludności! Niemniej, jego oznaczenie również odgrywa kluczową rolę – po pierwsze, w ewentualnym leczeniu konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem, po drugie – w przypadku ewentualnego przetoczenia krwi w trakcie porodu. Podanie krwi z ujemnym Rh osobie, która posiada Rh dodatnie ( i odwrotnie ) może prowadzić do poważnych powikłań a nawet śmierci.
- Morfologia pełna – czyli badanie, które pozwala nam określić w jakiej kondycji jest nasz organizm. Morfologia krwi, pozwala określić, czy parametry krwi zgadzają się z ogólnymi przyjętymi normami. Znaczne odchylenia od normy, mogą świadczyć o toczącym się stanie chorobowym. W trakcie morfologii krwi oznaczane są takie parametry jak: ilość leukocytów, ilość erytrocytów, hemoglobina, hematokryt – istotny w określaniu czy pacjentka cierpi na anemię, MCV – wskaźnik średniej objętości krwinki, MCH – średnia zawartość hemoglobiny w krwince, MCHC – średnie stężenie hemoglobiny, poziom płytek krwi, stężenie czynników RDW – SD i RDW – CV pozwalających na określenie wielkości erytrocytów, PDW – wskaźnik anizocytozy płytek, P – LCR odsetek dużych płytek krwi. Dodatkowo, oznaczane jest stężenie limfocytów, neutrofili, bazofili, eozynofilii, niedojrzałych granulocytów.
- Stężenie glukozy we krwi – to badanie będzie powtarzane w ciąży kilkukrotnie. Badanie stężenia glukozy we krwi, pozwala wykluczyć lub potwierdzić rozwój cukrzycy ciążowej.
- Kobiety obciążone nadciśnieniem, bądź z potwierdzoną chorobą naczyń powinny po pierwszej wizycie u ginekologa, wykonać test OGTT czyli test obciążenia 75 g glukozy, polegający na pobraniu krwi przed spożyciem glukozy, oraz po spożyciu roztworu glukozy.
- Oznaczenie TSH – pomimo, że wiele kobiet nie cierpi na zaburzenia pracy tarczycy, w ciąży może pojawić się problem z nadczynnością bądź jej niedoczynnością. Należy pamiętać, że normy dla stężenia TSH w ciąży są znacznie niższe, niż dla kobiety nie ciężarnej. W przypadku odbiegania stężenia TSH od normy, lekarz podejmie decyzję o dalszym leczeniu.
- W trakcie ciąży, każda ciężarna musi wykonać oznaczenie HIV, HCV oraz kiły we krwi. Badania te są niezwykle istotne ze względu na możliwość podjęcia leczenia w trakcie ciąży. Co ważne – wyniki badań są niezbędne w trakcie przyjęcia na izbę przyjęć w szpitalu!
Dodatkowe - zalecane badania to:
- Test w kierunku IgM, IgG dla toksoplazmozy – toksoplazmoza jest groźną chorobą, którą możemy zarazić się przygotowując zakażone mięso, nie dbając o higienę noży/desek do krojenia, podczas kontaktu z ziemią, lub w trakcie wymiany żwirku od zakażonego kota. Toksoplazmoza jest groźna dla dziecka, stąd warto wykonać badanie i podjąć ewentualne leczenie.
- Różyczka – w przypadku, gdy kobieta przechodziła różyczkę bądź była szczepiona, posiada odpowiedni zestaw przeciwciał do walki z chorobą. Niestety, jeśli kobieta nie była szczepiona bądź nie chorowała, istnieje ryzyko zarażenia które może być groźne dla dziecka.
- CMV – cytomegalia jest chorobą, która może powodować liczne wady rozwojowe u dziecka. Warto sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko cytomegalii, aby uniknąć problemów w trakcie ciąży.
- Test PAPPA i beta HCG na kryptor – są to dodatkowe badania, wchodzące w zakres badań prenatalnych, pozwalające na wykluczenie ryzyka trisomii u dziecka.