Objawy i przebieg HIV u dziecka
Przede wszystkim, zanim pacjentka zajdzie w ciążę, powinna maksymalnie zadbać o swój ogólny stan zdrowia. Oznacza to również, że powinna rozpocząć przyjmowanie leków zanim zajdzie w ciążę, ewentualnie podczas ciąży, oczywiście w ścisłej konsultacji z lekarzem. Jeżeli zaszła w ciążę w trakcie przyjmowania leków, nie powinna zaprzestać ich przyjmowania, ale konieczne będą regularne wizyty u lekarza, który zadecyduje o tym czy może kontynuować branie określonego leku, ponieważ nie wszystkie lekarstwa na HIV mogą być przyjmowane w czasie ciąży lub ich dawka w tym okresie może ulec zmianie.
Zdecydowanie zaleca się, aby pacjentki zarażone wirusem nie rodziły naturalnie, tylko przez cesarskie cięcie. Dziecko powinno zostać przebadane na obecność wirusa zaraz po urodzeniu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć HIV u dziecka
Najlepiej, aby lekarz prowadzący pacjentkę i dziecko miał doświadczenie w prowadzeniu ciąży z HIV, wówczas zasugeruje jakie badania są niezbędne oraz co należy robić jeżeli dziecko zostało zarażone.
Prawdopodobnie wyniki będą znane dopiero od drugiego do czwartego miesiąca życia. Zanim jednak będą znane, warto skonsultować z pediatrą ewentualne przyjmowanie leków przeciwko HIV przed postawieniem diagnozy. Dobrze także zapytać lekarza czy dziecko powinno przyjmować inne leki immunologiczne, zmniejszające ryzyko jakiegokolwiek zakażenia zanim zostanie u niego zdiagnozowany wirus. Po narodzeniu dziecka bezwzględnie zabronione jest karmienie piersią, ponieważ mleko matki może zawierać wirusa.