Z HIV można żyć przez wiele lat, nie mniej jednak informacja o zarażeniu może być jedną z najtrudniejszych w życiu pacjenta. Istnieje wiele wyspecjalizowanych placówek w Polsce, które mogą udzielić wsparcia oraz pomóc nauczyć się żyć ze świadomością choroby.
Objawy i przebieg HIV
Swoje pierwsze kroki można skierować do rządowego, Krajowego Centrum ds. AIDS.
Centrum prowadzi ogólnopolski telefon zaufania, działający przez dwanaście godzin dziennie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Jedną z najstarszych organizacji w kraju pomagających osobom zarażonym wirusem HIV jest założony przez Marka Kotańskiego MONAR. Organizacja prowadzi instytucje odwykowe, udziela porad, a także może pomóc podjąć decyzje i dalsze działania.
Inną prężnie działającą organizacją jest fundacja Pozytywni w Tęczy, prowadząca działalność edukacyjną, prowadząca regularne dyżury oraz udzielająca doraźne pomocy.
Równie pomocna może okazać się Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS, również prowadząca otwartą, szeroką działalność oświatową i pomocową poprzez organizację konsultacji, spotkań grupowych, warsztatów i telefonu zaufania.
Większość tych organizacji ma swoją siedzibę główną w Warszawie, jednak można się z nimi kontaktować telefonicznie lub poprzez e-mail, a pracownicy na pewno udzielą pomocy i prawdopodobnie skierują do oddziału lub placówki znajdującej się najbliżej pacjenta.
Stowarzyszenia te łączy jeden cel, a jest nim pomoc psychiczna i społeczna osobom zarażonym, a także kształtowanie zachowań społecznych z jednej strony zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, a z drugiej – świadomości jak żyć z zarażeniem. Na stronach tych organizacji można także znaleźć informację o tym, gdzie wykonać testy na obecność wirusa (istnieje możliwość bezpłatnego badania).
Leczenie HIV
Nie ma możliwości leczenie w domowych warunkach wirusa HIV