Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej podczas ciąży
Higiena jamy ustnej - Objawy i przebieg
W ciąży odpowiednia higieny jamy ustnej ma szczególne znaczenie. Pozwala na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł, ale również wpływa na dobry stan zdrowia dziecka. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, jak również zwiększają jej lepkość, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów w jamie ustnej. Podczas ciąży kobieta zazwyczaj przyjmuje posiłki z większą częstotliwością i są one bardziej zróżnicowane, pojawiają się także poranne nudności i wymioty.
Czynniki te zwiększają ryzyko stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, jak również próchnicy, która w czasie ciąży rozwija się znacznie szybciej, szczególnie u kobiet mających takie problemy już przed ciążą. Wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej zwiększają ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko. W takich przypadkach częściej dochodzi do przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego jak również porodu przedwczesnego.
Systematyczne kontrole u stomatologa w czasie ciąży (co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży) pozwoli na uniknięcie problemów z zębami. Nie należy odwlekać wizyty u dentysty do czasu zakończenia ciąży. W czasie ciąży nie ma przeciwwskazań do leczenia i usuwania zębów. Znieczulenie miejscowe stosowane podczas usuwania nie nadających się do leczenia zębów w żaden sposób nie zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży i rozwojowi płodu.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Podczas wizyty u stomatologa należy poinformować go o istnieniu ciąży. W przypadku jakichkolwiek problemów z zębami nie należy zwlekać z wizytą u dentysty. Każda infekcja może zagrażać ciąży.
Higiena jamy ustnej - Leczenie
Aby zmniejszyć ryzyko problemów z jama ustną w czasie ciąży zalecane jest mycie zębów po każdym spożyciu posiłku. Dobre rezultaty przynosi również żucie gumy bez cukru, która zmienia pH w ustach oraz oczyszcza zęby.
Należy również korzystać z nitek dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej mających działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Ważne jest, by przed planowaną ciążą zadbać o to, by wyleczyć zęby i inne infekcje jamy ustnej. W przypadku bólu zęba nie należy przyjmować żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.