Reklama:

Gorączka w połogu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Gorączka w połogu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Problemy z włosami

Prawidłowa temperatura ciała wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura ciała wzrośnie do 37,6 - 38 stopni to możemy już mówić o gorączce, która jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jest alarmem, że dzieje się w nim coś niedobrego.

Reklama:

Objawy i przebieg gorączki w połogu

W okresie połogowym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie temperatura może być nieznacznie podwyższona, co spowodowane jest nadmiernym zmęczeniem oraz odwodnieniem organizmu. Wystąpienie gorączki w następnych dobach połogu świadczy o pojawieniu się powikłań. Najczęściej wzrost temperatury wywołany jest zastojem pokarmu w piersiach. Nie stanowi zagrożenia, jeżeli po opróżnieniu piersi temperatura spada.

Jeżeli nadal się utrzymuje i występuje ból i obrzęk piersi może świadczyć o połogowym zapaleniu lub też ropniu gruczołu piersiowego. Wysoka gorączka w połogu jest również jednym z objawów zakażeń połogowych narządu rodnego tj. zapalenie błony śluzowej macicy. W przypadku nieprawidłowego gojenia się rany po nacięciu krocza lub też po cięciu cesarskim również może wystąpić podwyższona temperatura ciała.

Należy pamiętać również o tym, iż gorączka jest objawem wielu ogólnoustrojowych chorób infekcyjnych mogących pojawić się również  w okresie połogowym np. grypa, zapalenie oskrzeli, płuc i Inn.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć gorączkę w połogu

Wystąpienie znacznego wzrostu temperatury ciała w czasie połogu zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Postawienie odpowiedniej diagnozy i ewentualne wprowadzenie odpowiednio szybko adekwatnego leczenia pozwoli na ograniczenie ryzyka rozwinięcia się wielu powikłań okresu połogu.

Leczenie gorączki w połogu

Leczenie gorączki musi być przyczynowe a nie objawowe. Leczenie uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia i od tego, czy kobieta karmi dziecko piersią czy nie. Jeżeli kobieta karmi piersią powinna unikać przyjmowania na własną rękę leków przeciwgorączkowych ze względu na to, iż mogą one przenikać wraz z pokarmem matki do dziecka.

Najlepiej wykorzystać wówczas naturalne metody obniżenia gorączki jak np. zimne okłady, picie dużej ilości płynów i inn. Według najnowszych zaleceń kobieta nie powinna rezygnować z karmienia piersią w przypadku podwyższonej temperatury. Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią można zażyć leki zawierające paracetamol skutecznie obniżające temperaturę ciała.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: