Przejdź do:
Objawy i przebiegGestoza ciążowa to inne, fachowe określenie zatrucia ciążowego. Jest to stan, który zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą- ginekologiem. Dolegliwość ta zaliczana jest do poważnych i spotykana jest najczęściej u kobiet rodzących po raz pierwszy. Badania naukowe pokazują, ze występuje ona najczęściej w drugiej połowie ciąży.
Objawy i przebieg gestozy ciążowej
Wśród niepokojących objawów gestozy ciążowej należy wymienić:
- problemy z widzeniem (zaburzenia widzenia, zamazany obraz),
- białkomocz,
- obrzęk różnych części ciała,
- nadciśnienie tętnicze.
W chwili obecnej cały czas poszukiwane są bezpośrednie przyczyny zatrucia ciążowego. Prawdopodobnie odpowiadać za nie mogą nieprawidłowe odżywianie, ale także predyspozycje genetyczne.
Ciąża to bardzo ważny okres w życiu kobiety i nie wolno bagatelizować wszelkich zmian na ciele, obrzęków czy zbyt wysokiej temperatury.
Gestoza ciążowa może mieć przebieg łagodny bądź ciężki. W tym drugim przypadku stanowi zagrożenie dla zdrowia a nawet życia kobiety ciężarnej.
W chwili obecnej wyróżnia się dwa rodzaje gestozy:
- zatrucie ciążowe wczesne, czyli takie które pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Przechodzi najczęściej samoistnie a towarzyszą mu silne nudności oraz wymioty. Jeśli wymioty są częste może niestety dojść do odwodnienia organizmu i konieczności podawania elektrolitów,
- zatrucie ciążowe późne, które pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Bardzo silne wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, pojawia się stan przedrzucawkowy, rzucawka ciążowa, obrzęk twarzy oraz kończyn. Bardzo często towarzyszy temu białkomocz oraz nadciśnienie tętnicze.
Stan ten wymaga interwencji lekarskiej i włączenia odpowiedniego leczenia w szpitalu. Podawane są leki na obniżenie ciśnienia, elektrolity, leki zapobiegające skurczom. W wielu przypadkach bardzo pomocne są także różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne. W okresie tym kobieta powinna leżeć. Warto pamiętać o tym, że im szybciej gestoza ciążowa zostanie wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć.