Przejdź do:
Objawy i przebiegCzaszkogardlak (craniopharyngioma) jest to łagodny nowotwór nabłonkowy wywodzący się z komórek kieszonki Rathkego. Stanowi on istotne wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne ze względu na bardzo trudną lokalizację (blisko podwzgórza i przysadki mózgowej). Spotykany jest on tak naprawę w każdym wieku. Wzrost guza bywa bardzo powolny, często wieloletni.
Objawy i przebieg czaszkogardlaka
U chorych występują m. in. :
zaburzenia wydzielania wewnętrznego, przy czym u dzieci manifestują się one (zatrzymaniem wzrostu i dojrzewania płciowego) a u dorosłych (spadkiem libido, wtórnym brakiem miesiączki) i innymi objawami niewydolności przysadki
W wyniku ucisku na nerw II dochodzi do ich uszkodzenia i spadku ostrości wzroku oraz ubytków w polu widzenia
duże guzy powodują zaburzenia pamięci, apatię, senność, nietrzymanie moczu i depresję
z czasem rozwija się wodogłowie i zespół nadciśnienia wewnątrzczaszkowego
mogą występować także bardzo silne bóle głowy
Diagnostyka czaszkogardlaka
Obecnie diagnostyka nowotworu opiera się głównie na badaniu metodą tomografii (CT) komputerowej i rezonansu magnetycznego (MRI). Angiografia przynosi informacje o położeniu naczynia, przez co jest pomocna przy planowaniu zabiegu operacyjnego. Konieczne jest także wykonanie badań hormonalnych. Ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań przedoperacyjnych.
Terapia
Do znanych współczesnych technik stosowanych w terapii czaszkogardlaka zaliczamy:
- radiochirurgia stereotaktyczna,
- frakcjonowana radioterapia stereotaktyczna,
- terapia techniką modulacji intensywności wiązki
- radioterapia promieniem protonowym
- brachyterapia wewnątrzjamowa
Specyficzne położenia nowotworu, powoduje, iż usunięcie czaszkogardlaka w niektórych przypadkach bywa bardzo trudne. Tylko całkowite wycięcie nowotworu prowadzi do wyleczenia a niestety nie zawsze jest możliwe. Niestety czaszkogardlaki usunięte częściowo zawsze nawracają.
Usunięcie guza bardzo często powoduje różne powikłania. Do najczęściej stwierdzanych powikłań pooperacyjnych należą: skurcz tętnicy, uraz perforujący naczyń mózgowych, silne drgawki, zaburzenia widzenia, zmniejszenie pola widzenia, osłabienie procesów pamięciowych, apatia, nadmierna senność oraz wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. U operowanych chorych wskazane jest kontrolne oznaczenie hormonów w czasie od 1 do 2 tygodni po operacji. W przypadku pojawienia się nieprawidłowych wyników konieczne jest zmodyfikowanie leczenia.
Słowa kluczowe: czaszkogardlak, siodło tureckie, przysadka, podwzgórze, łagodny nowotwór nabłonkowy, diagnostyka, terapia, leczenie