Coraz mniej kobiet wie jak wyliczyć dni płodne oraz niepłodne w swoim cyklu miesięcznym (miesiączkowym). Nie wiedzą także co w poszczególnych okresach cyklu dzieje się w ich organizmie i jak wielkie zmiany w nim zachodzą.
Miesiączka - Objawy i przebieg
Każda kobieta powinna wiedzieć jak długo trwa jej cykl miesiączkowy a także z jakich okresów/faz się składa. Można je bowiem bardzo łatwo rozpoznać jeśli będziemy obserwowały swój organizm. W przypadku gdy nie wiemy jak to robić warto zgłosić się do ginekologa. Nie należy bagatelizować jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu rozrodczego (jak np. ból w podbrzuszu, problemy z oddawaniem moczu, szczypanie, swędzenie, upławy, brak miesiączki, nadmierne krwawienie z dróg rodnych). Mogą one bowiem świadczyć o poważnej chorobie. Szybkie podjęcie właściwego leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Niestety wiele kobiet zakłada, że niepokojące objawy ustąpią same a także leczy się na własną rękę. Co powinniśmy wiedzieć o cyklu a także kiedy zgłosić się do ginekologa?
Nasza wiedza może być bardzo przydatna zwłaszcza wtedy gdy pojawią się problemy z regularną miesiączką (jej brak bądź nadmierna obfitość), ból w podbrzuszu, nieprzyjemne upławy oraz w sytuacji gdy będziemy planowały ciążę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Młode kobiet bardzo często zgłaszają się do lekarza z zapytaniem: jak policzyć swoje dni płodne oraz niepłodne? Dlaczego w trakcie cyklu miesięcznego pojawia się wydzielina z dróg rodnych? Jak często powinno się chodzić do ginekologa?
Cykl miesiączkowy (miesięczny) kobiety składa się z kilku etapów. Kobiety, które znają i obserwują swoje ciało są w stanie bardzo szybko je rozpoznać. Wiele kobiet poznaje je po swoich zmianach nastroju.
1. Pierwszym etapem w cyklu miesięcznym jest krwawienie. Jest to pierwszy dzień cyklu i jednocześnie pierwszy dzień miesiączki. Trwa on różnie u poszczególnych kobiet. Podobnie jest z jego obfitością.
2. Po menstruacji pojawia się okres niepłodności przedowulacyjnej. Dzieli się on na dwie fazy:
- sucha (brak śluzu szyjkowego)
- mokra (pojawia się wydzielina, która na przezroczysty kolor, jest lepka, gęsta)
U kobiet, które mają bardzo krótkie cykle miesięczne faza ta może zostać pominięta.
3. Zaraz po okresie przedowulacyjnym rozpoczyna jest tzw. faza płodna. Poprzedzona jest ona owulacją. Po okresie płodnym następuje faza niepłodności bezwarunkowej, która trwa do kolejnego pierwszego dnia miesiączki (trwa on około 14 dni).
Ponadto różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (zmiana klimatu, odżywiania się) oraz wewnętrzne (zażywanie leków, choroby) mogą przyczynić się do zmian w cyklu miesięcznym kobiety.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku zauważenia u siebie jakicholwiek niepokojących zmian obejmujących układ rozrodczy należy natychmiast zgłosić się do ginekologa. Nie czekajmy aż objawy ustąpią same.