Kolejna ciąża po zakończeniu jednej z poprzednich poprzez cięcie cesarskie.
Ciąża po cięciu cesarskim - Objawy i przebieg
Po każdej ciąży kolejną zaleca się nie szybciej aniżeli po roku. Jest to optymalny czas, w którym organizm powraca do pełnej równowagi po zmianach w organizmie jakie zaszły podczas ciąży, porodu i połogu.
W związku z tym, iż po cięciu cesarskim zmiany te cofają się w takim samym czasie jak po porodzie drogami natury, również po cięciu należy wstrzymać się z kolejną ciążą około roku, a za najlepszy okres uznaje się 2 lata. Stan po cięciu cesarskim nie jest wskazaniem do zakończenia następnej ciąży również tą drogą. Uzależnione jest to w dużej mierze od wskazań do wykonania cięcia.
W przypadku, gdy cięcie cesarskie było wykonane z powodu nieprawidłowości budowy miednicy kostnej, ciężkiej wady wzroku itp. jest pewne, iż każda kolejna ciąża rozwiązana będzie w ten sam sposób.
Jeżeli ciąże nastąpią po sobie zbyt wcześnie stanowi to bardzo duże obciążenie dla organizmu.
Niedostateczna ilość czasu na dokładne wygojenie się miejsca po odklejeniu łożyska może spowodować nieprawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki, co może w późniejszej ciąży być powodem problemów z łożyskiem np. nieprawidłowa lokalizacja (łożysko przodujące) lub też problemów z jego odklejaniem (łożysko wrośnięte).
Jeżeli czas jaki upłynął od ostatniego cięcia jest stosunkowo krótki wówczas zwiększa się ryzyko rozejścia się blizny lub pęknięcia macicy w czasie ciąży lub porodu. Zaburzony może być również okres poporodowy, w trakcie którego istnieje zwiększone ryzyko problemów z prawidłowym obkurczaniem się mięśnia macicy oraz krwawień poporodowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Zarówno po cięciu cesarskim jak i po porodzie drogami natury konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza. Skontroluje on stan ogólny położnicy, ale także zaproponuje najlepsze w danym okresie formy antykoncepcji.
Jeżeli po około 3 miesiącach od porodu nie pojawi się miesiączka lub też pojawią się objawy ciążowe (np. ból piersi, nudności), a kobieta nie karmi dziecka piersią należy zgłosić się do lekarza, gdyż istnieje możliwość, iż w przypadku braku stosowania w tym okresie antykoncepcji doszło do powstania kolejnej ciąży.
Każda ciąża u kobiet po cięciu cesarskim powinna być objęte ścisłą kontrolą lekarska. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem w przypadku jeżeli w czasie ciąży po cięciu cesarskim pojawi się nagły silny ból brzucha, objawy nagłego silnego osłabienia lub omdlenia czy też innych objawów mogących świadczyć o rozejściu się macicy w bliźnie.
Ciąża po cięciu cesarskim - Leczenie
Należy pamiętać o tym, iż pomimo braku krwawienia miesiączkowego po porodzie związanego z karmieniem piersią nie wyklucza występowania jajeczkowania.
Karmienie piersią nie jest środkiem antykoncepcyjnym i powinny o tym pamiętać wszystkie kobiety po porodzie, a szczególnie te po cięciu cesarskim, gdyż kolejna ciąża po cięciu, szczególnie jeżeli nastąpi zbyt wcześnie po poprzedniej, stanowi o wiele większe zagrożenie różnego rodzaju powikłaniami aniżeli po porodzie drogami natury.