Przejdź do:
Objawy i przebiegKarbamazepina, zwłaszcza w niewielkich dawkach, jest jednym z bezpieczniejszym leków przeciwpadaczkowych stosowanych w ciąży. Wady rozwojowe w pewnym odsetku mogą występować również u kobiet zdrowych, dotycząc w populacji ogólnej 2-3 % dzieci. U kobiet przyjmujących leki padaczkowe odsetek ten wzrasta do 4-6 %, w zależności od przyjmowanych leków.
Karbamazepina podczas ciąży - Objawy i przebieg
W przypadku karbamazepiny istnieją badania wskazujące na 2-krotnie zwiększone ryzyko rozwoju wad wrodzonych w porównaniu z populacją ogólną (głównie niedorozwój palców, paznokci, wad rozwojowych nosa), wystąpienia wad cewy nerwowej lub niskiej wagi urodzeniowej (o ok. 250 g).
Jednymi z najbardziej teratogennych leków jest fenytoina, fenobarbital oraz kwas walproinowy, które powinny być unikane podczas ciąży, jak również nie powinna być stosowana politerapia.
Dlatego w ciąży konieczna jest optymalizacja leczenia przeciwpadaczkowego, czyli stosowanie jednego leku dostosowanego do rodzaju napadów (z unikaniem wyżej wymienionych), w jak najmniejszej skutecznej dawce (jednak ze względu na możliwość pogorszenia przebiegu padaczki podczas zmiany dawkowania/rodzaju leku nie należy tego robić w pierwszym trymestrze ciąży, lecz przed planowanym poczęciem), z monitorowaniem jego stężenia we krwi , przyjmowaniem kwasu foliowego, unikaniem palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.