Reklama:

Bolesne miesiączkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Bolesne miesiączkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Załamanie, depresja

Bóle w okolicy podbrzusza związane najczęściej ze skurczami macicy występujące podczas menstruacji.

Reklama:

Objawy i przebieg bolesnego miesiączkowania

Ból występujący w trakcie miesiączki jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Większość kobiet odczuwa je w mniejszym lub większym stopniu. Może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, w jej trakcie a może się zdarzyć, że również po ustaniu krwawienia. Zlokalizowany jest najczęściej w podbrzuszu, ale czasami ból może promieniować do okolicy krzyżowej, jak również odbytu i krocza.
 
Na występowanie bólu miesiączkowego mogą mieć wpływ zarówno oddziaływujące na tkanki miednicy prostaglandyny wytwarzane przez błonę śluzową macicy jak również różnego rodzaju stany chorobowe jak np. mięśniaki macicy, endometrioza, stany zapalne narządu rodnego.
 
Bolesna miesiączka, Zespół napięcia przedmiesiączkowegokobieta/MYA18392_kobieta_koszula_skupienie_ojoimages_cr.jpg" style="width: 450px; height: 300px;" />
 
Pewne zmiany zarówno chorobowe jak i anatomiczne na szyjce macicy mogą być powodem znacznego jej zwężenia a tym samym utrudniać odpływ krwi menstruacyjnej z macicy. Macica aby pozbyć się zalegającej w jej wnętrzu krwi kurczy się wypychając ją co może powodować u kobiety znaczne bóle.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć bolesne miesiączkowanie

Jeżeli ból podczas miesiączkowania pojawił się nagle, stał się o wiele silniejszy niż dotychczas lub gdy do bólu dołączyły jeszcze inne objawy jak np.. wymioty, biegunki czy omdlenia, wizyta u lekarza staje się koniecznością. Może to być sygnał ostrzegawczy, że w organizmie rozwija się jakaś choroba.
 
Nie należy więc bagatelizować tych objawów tylko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy dochodzi do bardzo bolesnej miesiączki która wystąpiła nieco później niż zazwyczaj może to być objaw wczesno poronionej ciąży bądź, co jest bardzo niebezpieczne, istnienie ciąży pozamacicznej.

Leczenie bolesnego miesiączkowania

Jeżeli lekarz wykluczy istnienie jakiejkolwiek patologii mogącej powodować bolesne miesiączkowanie należy rozważyć możliwość związku psychiki kobiety z występowaniem takich dolegliwości. Może to być np. stres, silne przeżycia emocjonalne czy też wiele innych. Aby sobie z tym poradzić należy w trakcie miesiączki więcej odpoczywać i ograniczyć wysiłek fizyczny.
 
Dużą ulgę może przynieść także ciepła kąpiel pod prysznicem. Ciepły strumień wody skierowany na bolące miejsca podziała na nie zdecydowanie kojąco.
 
W przetrwaniu tych trudnych dni może także pomóc odpowiednia dieta, która wpłynie na ogólne samopoczucie i stan organizmu. Pomocna może być także medycyna alternatywna. Picie takich ziół jak nagietek, kozłek czy kalina mogą znacznie złagodzić ból. Tylko w ostateczności można sięgnąć po leki przeciwbólowe ale najlepiej dopiero po konsultacji z lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: