Objawy i przebieg bólu krzyża w ciąży
Są to najczęściej niegroźne bóle dla prawidłowego rozwoju ciąży, bowiem wynikają ze zmiany sylwetki kobiety ciężarnej i w przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu.
W ciąży dochodzi do nadmiernego wygięcia się odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi, co może prowadzić do przemieszczenia się „dysków” czyli tkanek miękkich kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej a także ucisku na zakończenia nerwowe. Objawia się to bólem w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, który ciężarne opisują jako „ciągnący” do nogi. Wszystkie wyżej wymienione objawy pogłębiają się podczas ciąży wraz z każdym dodatkowym kilogramem.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból krzyża w ciąży
Należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, gdy odczuwamy silne, promieniujące do nóg bóle, połączone z zaburzeniem czucia i osłabieniem siły nóg. Należy wtedy myśleć o wypadnięciu „dysku”. Wymagające konsultacji lekarskiej są także objawy rozejścia się spojenia łonowego – ciężarna odczuwa ból w obrębie spojenia łonowego i stawów biodrowych utrudniający poruszanie się.
Leczenie bólu krzyża w ciąży
Większości kłopotów z krzyżem można uniknąć, dbając zawczasu, jeszcze przed ciążą, o prawidłową postawę i prowadząc aktywny tryb życia – prowadząc gimnastykę mającą na celu wzmocnienie mięśni brzucha i lędźwi, uprawiając sport i wypoczywając w sposób aktywny. W ciąży część ćwiczeń, szczególnie tych zbyt forsownych jest przeciwwskazane, natomiast gimnastyka jest jak najbardziej wskazana i może przynieść ulgę w bólach krzyża. Ponadto należy dbać o prawidłową postawę, unikać zbyt długiego siedzenia bez ruchu – może prowadzić to do ucisku na ciężarną macicę a także do napinania mięśni pleców.
Do profilaktyki i leczenia bólów krzyża i pleców w ciąży należy także unikanie niektórych prac domowych, takich jak upinanie firan, przenoszenie i dźwiganie ciężarów. Ponadto nie należy spać na zbyt miękkim łóżku.