Objawy i przebieg bólu brzucha w ciąży
Niektóre bóle brzucha w ciąży są nieistotne dla jej prawidłowego rozwoju i te są najczęstsze. W ten sposób organizm przesyła ciężarnej „sygnały”, informuje że
dziecko rośnie i się porusza, ale także, że dzieje się coś „złego”, zagrażającego dziecku.
Szczególnie w pierwszej połowie ciąży są objawem fizjologicznie powiększającej się macicy, są mniej lub bardziej uciążliwe. Należy się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. „ciągnięcia”, szczególnie w okolicy pachwin.
W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu odczuwane jako „wiercenie się dziecka” czy „bolesne kopnięcia”. Istnieją jednak także takie bóle, które wymagają szybkiej porady lekarskiej bowiem mogą być sygnałem niebezpieczeństwa straty ciąży.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból brzucha w ciąży
Należy skorzystać z natychmiastowej porady lekarskiej gdy
bólom podbrzusza w ciąży towarzyszy
plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Może być to objawem rozpoczynającego się
poronienia lub
porodu przedwczesnego. Bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie regularnie występujące co kilka-kilkanaście minut.
Należy skonsultować się z lekarzem także gdy występują regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha. Są one objawem rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie jak i przedwczesnego. Jest to niezmiernie ważne szczególnie w przypadkach ciąży niedonoszonej, bowiem w większości przypadków pozwoli zapobiec urodzeniu się dziecka nieprzygotowanego do samodzielnego życia pozamacicznego.
Warto zasięgnąć porady specjalisty także wtedy, gdy mamy wątpliwości czy bóle które odczuwamy są normalne w przebiegu ciąży czy nie, ponieważ w przebiegu ciąży mogą pojawić się także bóle na innym tle, np. w wyniku zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.
Leczenie bólu brzucha w ciąży
Często wystarcza chwila odpoczynku, należy przyjąć pozycję leżącą z nogami uniesionymi nieco wyżej. Należy się zrelaksować. Ważne jest wyłączenie z prac domowych oraz zajęć zawodowych.
Przed jakimkolwiek leczeniem farmakologicznym należy skonsultować się z lekarzem, zgodnie z zasadą: „przez cały okres ciąży - żadnych leków bez zgody i wiedzy lekarza”.