Badanie ultrasonograficzne wykonywane drogą dopochwową oraz przezbrzuszną w trakcie ciąży.
Badanie USG w ciąży - Objawy i przebieg
Badanie USG stało się obecnie badaniem wykonywanym rutynowo u kobiet ciężarnych. Jest to badanie w pełni bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu, niebolesne, nie wymagające specjalnego przygotowania i nie powinno wywoływać żadnych obaw. Za jego pomocą możliwe jest nie tylko potwierdzenie istnienia ciąży, ale również wykrycie wszelkich nieprawidłowości rozwoju płodu czy też zagrożeń powikłań przebiegu ciąży i życia płodu.
Podczas niepowikłanej ciąży USG wykonywane jest 3 razy: na początku ciąży, ok. 20 tygodnia ciąży oraz na ok. 2 tygodnie przed terminem porodu. Ilość przeprowadzanych badań uzależniona jest od prawidłowości przebiegu ciąży Obecnie wykorzystywane metody obrazowania (3D, 4D, Doppler) pozwalają na uzyskanie obrazów, umożliwiających dokładną analizę dobrostanu płodu jak również dają efekty wizualne będące atrakcją dla rodziców. W nowoczesnych aparatach istnieje możliwość zapisania uzyskanych obrazów na płycie CD. Ultrasonografia umożliwia także określenie ilości płodów. Pęcherzyk płodowy za pomocą USG można stwierdzić już po 4 tygodniach od 1 dnia ostatniej miesiączki. Pozwala ono na określenie wieku ciążowego.
Najprecyzyjniejszy wynik można uzyskać wykonując USG w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż w tym czasie płody rozwijają się podobnie. W późniejszym okresie wielkość płodów w poszczególnych tygodniach ciąży może być różna. Około 20 tygodnia ciąży można określić płeć dziecka. Za pomocą tego badania można także ustalić przybliżoną wagę dziecka, co ma istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o sposobie rozwiązania ciąży.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Badanie to wykonuje wyłącznie lekarz ginekolog-położnik przeszkolony w zakresie wykonywania ultrasonografii. Do niego również należy interpretacja uzyskanego wyniku jak również decyzja o ilości badań. USG wykonuje się w przypadku pojawienia się wszelkich podejrzeń zagrożeń płodu, wykorzystuje w badaniach prenatalnych, w przypadku pojawienia się plamień lub krwawień w czasie ciąży, nieprawidłowego zapisu rytmu serca płodu i innych patologiach.
Badanie USG w ciąży - Leczenie
Ww wczesnej ciąży badanie wykonywane jest metodą przezpochwową. Do badania konieczne jest zgłoszenie się z całkowicie opróżnionym pęcherzem moczowym. W ciąży bardziej zaawansowane wykonuje się już jedynie USG drogą przezbrzuszną, które nie wymaga specjalnego przygotowania.