Przejdź do:
Objawy i przebiegCytologia to metoda diagnostyczna stosowana w celu wykrywania zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy.
Badanie polega na pobraniu materiału, pod postacią złuszczonego nabłonka szyjki macicy po wprowadzeniu wziernika do pochwy. Następnie pobrany materiał przesyłany jest do analizy. Badanie jest bezbolesne.
Rozmaz powinien być pobrany przed badaniem ginekologicznym i przed badaniem USG z użyciem sondy dopochwowej. Pacjentka powinna wstrzymać się od współżycia na 2-3 dni przed badaniem. Nie powinna też zakładać do pochwy leków w postaci globulek. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pobrania materiału. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego szyjki macicy, czego objawem mogą być upławy, należy najpierw wyleczyć infekcję, a następnie wykonać badanie. Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
Kolejnym etapem jest ocena pobranego materiału, istnieje kilka klasyfikacji zmian dotyczących nabłonka szyjki macicy. Najczęściej stosowany jest obecnie system Bethesda, rzadziej skala Papanicolau.
Badanie cytologiczne - Objawy i przebieg
Jak często wykonuje się badanie?
Jeżeli rozmaz jest prawidłowy, wówczas wystarczy wykonać badanie raz na 3 lata.
W przypadku, gdy rozpoznano zmiany zapalne, regeneracyjne, odczynowe oraz zmiany odpowiadające dysplazji małego stopnia, zaleca się badanie kontrolne za sześć miesięcy, a w przypadku gdy te wyniki się powtórzą należy wykonać badanie histopatologiczne.
W przypadku gdy rozmaz przedstawia dysplazję średniego i dużego stopnia należy natychmiast wykonać badanie histopatologiczne.
Kiedy zgłosić się na pierwsze badanie?
Jest to temat dyskusyjny. U kobiet niewspółżyjących najczęściej podaje się 18 lub 20 rok życia. Z kolei niezależnie od wieku, rozmaz powinien być pobrany po podjęciu aktywności seksualnej.