Ziarnica złośliwa należy do grupy chorób nowotworowych wywodzących się z układu chłonnego nazywanych chłoniakami złośliwymi. Ziarnica złośliwa nazywana jest także chorobą Hodgkina lub Lymphogranulomatosis maligna (LGM).
Spis treści:
- Ziarnica złośliwa – przyczyny i objawy
- Ziarnica złośliwa – przebieg
- Ziarnica złośliwa a ciąża
- Ziarnica złośliwa – leczenie
Ziarnica złośliwa – przyczyny i objawy
Nadal nie jest jasna przyczyna rozwoju ziarnicy, ale przypuszcza się, że może mieć związek z infekcją wirusową. Choroba Hodgkina pojawia się najczęściej u osób młodych między 20 a 40 rokiem życia, a w ciągu ostatnich obserwuje się wzrost liczby zachorowań. Częściej występuje u kobiet, może także współwystępować z ciążą.
Choroba zaczyna się początkowo mało charakterystycznymi objawami. Zwykle jednym z pierwszych objawów jest nawracająca gorączka na przemian ze stanami z prawidłową temperaturą ciała. Objawami, które mogą wskazywać na ziarnicę złośliwą są pojawiające się w nocy, obfite poty. U chorego dochodzi do spadku masy ciała, nasilającego się osłabienia. Pojawiają się bóle kości oraz świąd skóry. Najczęściej węzły chłonne w okolicy szyi, nad obojczykami i w dołach pachowych ulegają powiększeniu. Są twarde i niebolesne przy dotyku. Zmiany w innych narządach pojawiają się stosunkowo późno. W rozpoznaniu choroby pomagają badania laboratoryjne oraz badanie histopatologiczne węzła chłonnego.
Ziarnica złośliwa – przebieg
Choroba Hodgkina przebiega etapami i wg tych etapów dzieli się ja na cztery stopnie zaawansowania klinicznego od I do IV. W stopniu I-szym choroba zajmuje tylko jedną grupę węzłów chłonnych, w stopniu II-gim obejmuje dwie lub więcej grup węzłów chłonnych powyżej lub poniżej przepony, w stopniu III-cim objęte są węzły chłonne po obu stronach przepony, a w stopniu IV-tym zajęte są węzły chłonne, szpik kostny i narządy wewnętrzne. Każdemu ze stopni mogą towarzyszyć także objawy ogólne.
Ziarnica złośliwa a ciąża
Ciąża nie wydaje się wpływać na rozwój ziarnicy złośliwej, ani pogarszać rokowania co do wyleczenia. W przypadku poszczególnych stopni zaawansowania klinicznego nie stwierdzono istotnej różnicy w przeżywalności kobiet ciężarnych i nieciężarnych.
U ciężarnych, u których podejrzewamy chorobę Hodgkina nie można wykonywać pewnych badań np.: tomografii komputerowej oraz badań izotopowych. W czasie ciąży podczas diagnostyki należy zebrać dokładny wywiad, przeprowadzić szczegółowe badanie fizykalne oraz wykonać badania krwi. Dozwolona jest biopsja szpiku kostnego, prześwietlenie klatki piersiowej z osłoną na brzuch, badanie USG a także w pewnych okolicznościach rezonans magnetyczny.
Ziarnica złośliwa – leczenie
Rodzaj leczenia, czas jego rozpoczęcia, a także dalsze postępowanie z ciążą są dostosowywane indywidualnie dla każdej chorej.
Leczenie choroby Hodgkina jest związane z radioterapią oraz chemioterapią i zależy od zaawansowania choroby. U pacjentek w ciąży leczenie jest ustalane w zależności od zaawansowania choroby oraz wieku ciąży. Większość pacjentek z tą chorobą trafia do lekarza we wczesnym jej etapie i dlatego możliwe jest całkowite wyleczenie.
Proponuje się, aby unikać chemioterapii podczas pierwszych 12-16 tygodni ciąży, a radioterapię pozostawia się na okres po porodzie. Na podstawie obserwacji wydaje się, że chemioterapia nie zwiększa ryzyka rozwoju nowotworów u dzieci, które w życiu płodowym były jej poddane.