Stosujesz tampony? Pamiętaj o ryzyku wystąpienia wstrząsu toksycznego - niebezpiecznego zjawiska, które dotyka wielu kobiet.
Spis treści:
Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?
TSS (Toxic shock syndrome) pojawia się w literaturze od lat 80-tych XX wieku. Zespół wstrząsu toksycznego wywoływany jest przez toksynę TSST-1, wytwarzaną przez gronkowce. Gronkowce naturalnie zasiedlają organizm ludzki, jednak w niektórych sytuacjach, gdy nastąpi ich gwałtowne namnożenie, organizm nie radzi sobie z wytwarzaniem odpowiedniej ilości przeciwciał, które pozwoliłyby zahamować przebieg choroby.
Kto jest narażony?
Mitem jest, że narażone są tylko kobiety stosujące tampony. Zachorować może każdy, jednak statystycznie najwięcej zachorowań odnotowuje się u kobiet stosujących tę właśnie metodę. Najprawdopodobniej, u kobiet dotkniętych TSS drogi rodne zainfekowane były gronkowcem, już przed rozpoczęciem używania tamponów. Gromadząca się w tamponie krew staje się idealną pożywką dla namnażających się bakterii, a dodatkowo wysoka temperatura sprzyja ich szybkiemu wzrostowi. Bakterie, wytwarzając toksynę TSST-1 osłabiają organizm. TSS występuje jednak również w innych przypadkach - u kobiet stosujących wkładki wewnątrzmaciczne, u kobiet w połogu, czy nawet po użyciu prezerwatyw. Wstrząs może dotknąć również mężczyzn, w przypadku przerwania powłok skóry i zakażenia ich gronkowcem.
Objawy
Do istotnych objawów, które powinny wzbudzić niepokój należą:
- wysoka gorączka (>39 0C),
- plamiste zapalenie skóry,
- spadek ciśnienia krwi,
- biegunka,
- wymioty,
- zawroty głowy i dezorientacja.
Metody leczenia
Do głównych metod leczenia zalicza się zastosowanie antybiotyków i uzupełnienie gospodarki jonowej. Niestety, blisko 2% kobiet, które doznały zakażenia po miesiączce - umiera.