Reklama:

Waginoza - przyczyny, objawy, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Waginoza - przyczyny, objawy, leczenie

PantherMedia

Ból brzucha

Waginoza, czyli bakteryjne zapalenie pochwy jest schorzeniem o podłożu infekcyjnym. Innymi nazwami pod jakimi znana jest choroba to: gardenella vaginalis oraz BV. Ta bakteryjna przypadłość wywoływana jest rozrostem bakterii umiejscowionych w pochwie - spotykana głównie u kobiet aktywnych seksualnie, jest łatwa w leczeniu. Nieleczona może skutkować infekcją macicy, a nawet prowadzić do niepłodności.

Reklama:

Spis treści:

  1. Podłoże choroby
  2. Objawy i leczenie
  3. Profilaktyka - jak zapobiegać waginozie

Do głównych powodów wywołujących waginozę należy zanik prawidłowej flory bakteryjnej, zwłaszcza chodzi tutaj o pałeczki kwasu mlekowego oraz rozwój mieszanej flory bakteryjnej.

Na infekcję szczególnie narażone są młode, aktywne seksualnie kobiety, które nie przekroczyły 30 - go roku życia.

Ważne! Z najnowszych badań wynika, że na bakteryjne zapalenie pochwy choruje 10 - 14% populacji żeńskiej w wieku rozrodczym. U ciężarnych odsetek zakażeń waha się od 1 do 30%.

Podłoże choroby 

Lactobacillus, to główne bakterie, które żyją w pochwie, okolicy sromu a także macicy. Ich rolą jest przekształcenie złuszczonych komórek nabłonka (zawierających duże ilości glikogenu) w kwas mlekowy - jest on odpowiedzialny za utrzymanie silnie kwaśnego pH w drogach rodnych.

Ważne! Prawidłowe pH nie powinno przekraczać 4,5. Taki poziom gwarantuje ochronę przed patogennymi mikroorganizmami, które mogą wywoływać stany zapalne.

W przypadku, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej, zaczyna się wzmożony rozrost patogenów. Efektem jest zaburzenie fizjologicznych mechanizmów obronnych.

Zakażeniu pochwy sprzyja m.in.

  • wielu partnerów seksualnych;
  • nowy partner seksualny;
  • niewłaściwa higiena;
  • urazy pochwy;
  • korzystanie z jacuzzi i basenów;
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • stosowanie wkładek domacicznych;
  • irygacje pochwy;
  • leki immunosupresyjne.

Ważne! W szczególności przypadłość wywołuje posiadanie wielu partnerów seksualnych i seks bez użycia prezerwatywy - podczas aktu płciowego łatwo dochodzi do przeniesienia bakterii na wrażliwe obszary pochwy.

Warto pamiętać, że:

  • największe ryzyko zakażenia gardenellą vaginalis jest przed menstruacją;
  • wiele środków służących do higieny intymnej może uszkadzać równowagę flory bakteryjnej w pochwie;
  • powinno się zrezygnować z używania bielizny syntetycznej;
  • nie należy przesadzać z nadmierną higieną.

Objawy i leczenie 

Do najbardziej popularnych symptomów chorobowych należą obfite upławy o przykrym zapachu (zbliżonym do rybnego) oraz biało - szarej barwie (czasem kolor jest żółty).
Wiele kobiet ponadto uskarża się na ból, swędzenie i pieczenie zlokalizowane w obszarze cewki moczowej oraz pochwy.

Ważne! Zapalenie pochwy może przebiegać bezobjawowo - 50% pacjentek nie zgłasza żadnych niepokojących symptomów chorobowych.

Waginoza nie należy do chorób, które w następstwie wywołują powikłania. Z reguły zaburzenia mikroflory są łagodne i niegroźne. Jednakże jak w przypadku każdego schorzenia mogą pojawić się komplikacje.

  1. Gdy zakażenie pochwy pojawi się w trakcie trwania ciąży może dojść do poronienia, wcześniejszego porodu, infekcji macicy po porodzie.
  2. Gdy istnieje narażenie zakażeniem chorobą przenoszoną drogą płciową (m.in. HIV), może to wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa „złapania” waginozy.

Ważne! W żadnym przypadku nie powinno się leczyć samemu, tylko udać do specjalisty ginekologa.

Procedura diagnozy:

  1. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego.
  2. Badanie ginekologiczne.
  3. Badania laboratoryjne, do których należą:
  • posiew wydzieliny z określeniem antybiogramu. W badaniu tego typu ocenia się także obecność pałeczek kwasu mlekowego;
  • oznaczenie pH pochwy;
  • ocena preparatów mikroskopowych (stwierdzenie clue cells oraz oznaczenie wskaźnika Nugneta);
  • hodowla gardenella vaginalis;
  • badanie stężeń amin aromatycznych;
  • testy oparte na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii gardenella vaginalis za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

Po zdiagnozowaniu waginozy stosuje się leki: metronidazol oraz klindamycynę. Oba medykamenty używa się miejscowo (krem, żel, maść) bądź doustnie (zalecane w przypadku bardziej nasilonych objawów). W przypadku metronidazolu w tabletkach, kuracja trwa 7 dni. Przy zastosowaniu odpowiednika w kremie (dopochwowo przez okres 5 dni).
W trakcie kuracji nie wolno spożywać alkoholu - mogą bowiem wystąpić objawy niepożądane (m.in. mdłości, wymioty, zaczerwienienie skóry twarzy, ból w klatce piersiowej).
Klindamycynę (w tabletkach bądź kremie) także stosuje się przez okres 7 dni. Gdy objawy chorobowe ustępują, nie ma konieczności ponownej wizyty u lekarza.

Leczenie ma na celu przywrócenie stabilnej mikroflory bakteryjnej. W trakcie terapii można stosować również preparat probiotyczny równolegle z antybiotykiem bądź po zakończeniu jego podawania - w przypadku, gdy szczepy zawarte w preparacie probiotycznym nie są oporne na dany antybiotyk.    

Bakteryjne zapalenie pochwy, Bv, Waginoza
Waginoza, fot. panthermedia

Ważne! Nieleczona gardenella vaginalis może skutkować: zapalaniem narządów miednicy mniejszej, zapaleniem błony śluzowej macicy, przydatków (m.in. jajników, jajowodów), a także zapaleniem otrzewnej. W następstwie może to doprowadzić do niepłodności.

Profilaktyka - jak zapobiegać waginozie 

Nie ma skutecznego sposobu, który chroniłby przed nawrotem schorzenia. Istnieje jednak kilka zaleceń, które skutecznie zmniejszają ryzyko nawrotu bakteryjnego zapalenia pochwy:

  • nie powinno się przeprowadzać nadmiernej irygacji pochwy (czynność ta może powodować zachwianie naturalnej flory bakteryjnej i stwarzać obszar do rozwoju patogennych bakterii);
  • przyjęcie całej zalecanej dawki lekarstwa w czasie leczenia waginozy (w żadnym razie nie należy odstawiać lekarstwa po kilku dawkach, gdy objawy ustąpią);
  • ograniczenie partnerów seksualnych;
  • stosowanie preparatów estrogenowo - progesteronowych (wspomagają powrót do naturalnej flory);
  • stosowanie probiotyków ginekologicznych (sprzyjają utrzymaniu prawidłowego środowiska pochwy).

Ważne! Waginoza należy do chorób, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Równie istotne jest ograniczanie czynników mogących spowodować rozwój schorzenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: