HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego to rodzaj wysokoonkogennego wirusa, wywołującego zmiany o charakterze nowotworowym w obrębie szyjki macicy. Szczepionka HPV – chociaż dostępna, nie znalazła na razie szerokiej aprobaty społecznej. Czy warto szczepić się przeciw HPV?
Spis treści:
- HPV czyli Human Papillomavirus
- HPV u mężczyzn a HPV u kobiet
- Szczepionki przeciw wirusowi Brodawczaka Ludzkiego HPV
- Czy warto się szczepić?
- Czy szczepionka jest bezpłatna?
HPV czyli Human Papillomavirus
HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest drogą płciową. Wśród dużej rodziny wirusów brodawczaka, typy 16 i 18 wykazują silne właściwości onkogenne, co oznacza, że mogą wpływać na rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów sromu i pochwy. Co istotne, wirus brodawczaka ludzkiego jest onkogenny nie tylko w stosunku do kobiet – potwierdzono przypadki rozwoju raka prącia i pęcherza moczowego u mężczyzn. Zakażenia HPV najczęściej przebiegają w sposób tzw. subkliniczny i często ustępują po 1-2 latach. Średni czas rozwoju choroby wynosi nawet 10 lat, przez co przewlekła infekcja – nie leczona, nie rozpoznana, prowadzi do postępu choroby i pojawiania się zmian nowotworowych w obrębie narządów rodnych. Szacuje się, że w ciągu życia nawet 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych wirusem brodawczaka. Infekcje wirusem HPV przebiegają wielotorowo, często nie dając niepokojących objawów. W sytuacji, gdy organizm nie poradzi sobie z zakażeniem, mowa o zakażeniu przewlekłym, czyli trwającym nieustannie.
HPV u mężczyzn a HPV u kobiet
Do najgroźniejszych zmian wywołanych przez HPV u mężczyzn należą nowotwory złośliwe głowy i szyi. Co ważne, infekcje u mężczyzn przebiegają zazwyczaj bezobjawowo. Dopiero pojawienie się objawów takich jak brodawki dróg oddechowych, jamy ustnej, ślinianek, spojówek, odbytu czy kłykcin wpływa na podjęcie decyzji o konieczności udania się do lekarza. Badania naukowe wskazują, że grupa ryzyka zakażenia wirusem HPV wśród mężczyzn obejmowała przede wszystkim tych Panów, którzy:
- Mieli wiele partnerek seksualnych
- Wykazywali obniżoną odporność
- Palili papierosy
- Chorowali na choroby przewlekłe narządów płciowych
- Ich partnerka/partner mieli HPV
W przypadku kobiet, o HPV mówi się przede wszystkim jako czynniku ryzyka wywołania raka szyjki macicy. HPV wpływa też jednak na pojawienie się raka sromu i pochwy. Wśród czynników ryzyka u kobiet wymienia się:
- Dużą ilość partnerów seksualnych
- Rozpoczęcie współżycia w młodym wieku
- Choroby weneryczne
- Przewlekłe infekcje dróg rodnych
Szczepionki przeciw wirusowi Brodawczaka Ludzkiego HPV
Na naszym rynku zarejestrowano trzy szczepionki, przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.
- Cervarix – szczepionka przeciwko onkogennym typom wirusa HPV 16 i 18. Podawana młodzieży w wieku od 9 do 14 lat w schemacie dwudawkowym lub osobom >15 roku życia w schemacie trzydawkowym. Szczepionka przeznaczona do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych, odbytu, raka szyjki macicy, raka odbytu.
- Silgard – szczepionka przeciwko onkogennym wirusom HPV typu 6,11,16,18. W przypadku młodzieży w wieku 9-13 lat podawana w schemacie dwudawkowym, u starszych – w schemacie trzydawkowym. Stosowana w zapobieganiu wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych, odbytnicy, raka syzjki macicy, raka odbytnicy czy wystąpienia brodawek narządów płciowych (tzw. kłykcin).
- Gardasil – szczepionka przeciwko onkogennym typom 9, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Podobnie jak wymienione wyżej szczepionki, może być stosowana w schemacie dwudawkowym lub trzydawkowym. Wskazana do zapobiegania wystąpieniu zmian przednowotworowych, nowotworowych czy kłykcin kończystych.
Czy warto się szczepić?
Naukowcy i lekarze wskazują, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór, występujący w populacji kobiet mieszkających na terenie Polski. Każdego roku na świecie umiera 230 000 kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy a liczba nowych zachorowań sięga blisko 500 000 rocznie. W Polsce, co roku odnotowuje się około 3000 zachorowań na raka szyjki macicy z czego połowa pacjentek umiera.
Szczepionki przeciw HPV uznawane są za bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie podano już około 300 mln dawek szczepionki. Wśród działań niepożądanych, które pojawiały się po podaniu szczepionki wymieniano ból w miejscu wstrzyknięcia, świąd, obrzęk i bóle głowy. Pomimo to, po blisko 10 latach ogólnoświatowych programów szczepień zauważono, że redukcja infekcji wirusem HPV sięga blisko 90 % w populacjach o wysokiej wyszczepialności.
Czy szczepionka jest bezpłatna?
Od 1 listopada 2021 r. szczepionka Cervarix znalazła się na liście leków refundowanych. Refundowane są wszystkie zarejestrowane wskazania, tj. u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W praktyce oznacza to, że pacjenci będą mogli kupić preparat za 50% odpłatnością we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Szczepionka Cervarix jest dostępna od 1 listopada br. w aptece z dopłatą pacjenta – 138,18 zł za dawkę szczepionki (przy cenie detalicznej leku 276,36 zł.). Warto jednak śledzić programy lokalne, gdzie samorządy w ramach prewencji chorób nowotworowych umożliwiają wykonanie bezpłatnego szczepienia.