Ciąża – czas oczekiwania na maleństwo, ale jednocześnie czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Kiedy ciąża przebiega bez problemów, zapominamy, że zachodzące w organizmie kobiety zmiany niejednokrotnie mogą spowodować sporo problemów, z którymi trzeba się zmagać. Jednym z nich może być gwałtowne pogorszenie wzroku.
Spis treści:
- Czy każda kobieta oczekująca dziecka będzie miała problemy ze wzrokiem?
- Przyczyny pogorszenia wzroku w ciąży
- Inne problemy z oczami, które mogą pojawić się w ciąży
- Rady dla ciężarnych i planujących ciążę
Czy każda kobieta oczekująca dziecka będzie miała problemy ze wzrokiem?
Nie! Zdarza się, że problemy z pogarszającym się wzrokiem zgłaszają kobiety, które przed zajściem w ciążę nie miały stwierdzonej żadnej wady. U kobiet, które już przed ciążą miały zdiagnozowaną wadę wzroku, wada nie musi się pogłębiać. Co jest więc przyczyną, że wzrok może ulec pogorszeniu?
Przyczyny pogorszenia wzroku w ciąży
Kobiety w ciąży mogą skarżyć się na pogorszenie wzroku objawiające się słabszym widzeniem. Pamiętajmy, że hormony ciążowe wpływają ma narząd wzroku. Zmiany poziomu estrogenów, z którymi mamy do czynienia w trakcie ciąży, mogą wpływać na zatrzymywanie wody w tkankach, które zawierają kolagen. Związek ten występuje m.in. w rogówce, twardówce i soczewce, co znacząco może wpłynąć na jakość widzenia. Zatrzymanie wody w rogówce będzie wpływało na proces akomodacji oka, przez co może pojawić się astygmatyzm lub krótkowzroczność. Astygmatyzm objawia się problemami związanymi z rozmyciem i zamgleniem obrazów. Krótkowzroczność, to wada, kiedy trudno dostrzec przedmioty położone dalej. Zazwyczaj astygmatyzm ciążowy i krótkowzroczność ciążowa ustępują niedługo po porodzie. W przypadku kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciąże miały stwierdzoną wadę wzroku, również mogą pojawić się nowe, nieznane dotychczas objawy, takie jak nietolerancja soczewek kontaktowych. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano jaskrę, należy wprowadzić specjalistyczne leczenie, ponieważ większość leków stosowanych w leczeniu jaskry nie może być przyjmowana w czasie ciąży.
Inne problemy z oczami, które mogą pojawić się w ciąży
Wiele ciężarnych skarży się na tzw. suchość oka, której przyczyną jest zmniejszenie wydzielania łez. U ciężarnych diagnozuje się również tzw. kurzą ślepotę czy problemy z widzeniem po zmierzchu.
Pogorszenie wzroku w ciąży, fot. panthermedia
Uwaga! Jeśli chorujesz na cukrzycę bądź zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową, koniecznie kontroluj swój wzrok! Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych zmian w obrębie siatkówki, stąd ciężarne, które mają zdiagnozowaną cukrzycę, powinny pozostawać pod opieką okulisty przez cały okres ciąży. Ciężarne, u których zdiagnozowano problemy z nerkami, również powinny pozostawać pod dodatkową opieką okulisty. Zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej przyczyniają się do zmian ciśnienia tętniczego, a to wpływa na jakość widzenia.
Rady dla ciężarnych i planujących ciążę
- jeśli masz zdiagnozowaną chorobę przewlekłą, jak np. cukrzyca czy jaskra, a planujesz zajść w ciążę – odwiedź okulistę i zbadaj stan swoich oczu,
- jeśli cierpisz na zaburzenia ciśnienia, a planujesz ciążę – poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego, zapytaj, czy nie należy zmienić leków, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka w I trymestrze,
- Jeśli jesteś w ciąży – profilaktycznie zbadaj wzrok. Badanie okulistyczne nie jest groźne dla dziecka! Jeśli okulista zaobserwuje niepokojące objawy, wskaże bezpieczne metody leczenia,
- Jeśli jesteś w ciąży, ale obserwujesz niepokojące objawy – np. podwójne widzenie, pogorszenie jakości widzenia – niezwłocznie udaj się do lekarza okulisty.
Pamiętajmy – większość niepokojących objawów może zniknąć po porodzie, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować! Nieleczone zaburzenia wzroku mogą tylko pogorszyć stan naszych oczu, co może skutkować powiększeniem wady. Niejednokrotnie objawy związane z pogorszeniem wzroku mogą być wywołane jednostką chorobową, która rozwija się w organiźmie niezależnie od ciąży. Dla spokoju warto zasięgnąć porady specjalisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości przyszłej mamy.