Zaczynasz odliczać tygodnie do końca ciąży? Pomimo, że ciąża już jest na końcówce, nie zapominaj o badaniach i odpowiedniej diecie!
8 miesiąc ciąży
Dziecko w Twoim brzuchu w zasadzie przybiera już tylko na wadze. Jest w pełni rozwinięte, mierzy ponad 47 cm. U chłopców, jądra powoli zstępują do moszny. Dziecko potrafi reagować na zmiany nastroju przyszłej Mamy, potrafi już ssać. Malec powoli przygotowuje się do porodu - ustawia się głową w stronę kanału rodnego.
Przyszłej mamie zaczyna towarzyszyć wiele dolegliwości- bóle krzyża stają się normą, pojawiają się problemy z oddychaniem, spowodowane napieraniem na łuki żebrowe, które uciskają płuca. Pojawiają się problemy ze snem- niestety, duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji, w której można wypocząć.
Ważne badania w ósmym miesiącu
Pomimo końca ciąży, nie należy zapomnieć o badaniach lekarskich. W ósmym miesiącu powinnaś wykonać takie badania jak:
- badanie USG, które pozwoli ocenić czy dziecko ułożyło się prawidłowo
- powtórne badania czynnika Rh, wykluczające istnienie konfliktu serologicznego
- wykonać wymaz z pochwy w celu wykluczenia infekcji dróg rodnych
- wykonać morfologię krwi,
- wykonać badanie moczu, aby wykluczyć choroby i infekcje nerek
- wykonać badania czynności serca płodu,wykonać badanie oceny wymiarów miednicy- badanie służące ocenie stopnia rozejścia miednicy do porodu
- wykonać badanie oceny ruchliwości dziecka
- wykonać badanie KTG-czyli badanie aktywności skurczowej i akcji serca dziecka.
Co powinno niepokoić w ósmym miesiacu ciąży?
Do niepokojących objawów, które mogą świadczyć o poważnych problemach rzutujących na zdrowie matki i dziecka, zalicza się bóle brzucha i towarzyszące im krwawienie, skurcze częstsze niż piętnaście minut, omdlenia, zawroty głowy, wymioty. Jeślki którykolwiek z objawów wystąpi, należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Nie zapominajmy, że w ósmym miesiącu ciąży należy ograniczyć współżycie.
fot. panthermedia
Powód jest prosty - skurcze macicy podczas orgazmu mogą przyspieszyć akcje porodową. Drugim, istotnym powodem jest możliwość infekcji bakteryjnej, która może być szkodliwa dla dziecka.