Reklama:

Nie bój się mammografii!

Anna Piotrowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nie bój się mammografii!

PantherMedia

Badanie mammograficzne

Mammografia to badanie piersi pozwalające na wczesne wykrycie nowotworów. W badaniu tym wykorzystywane są promienie Roentgena.

Reklama:

Spis treści:

  1. Sposób wykonania badania
  2. Diagnostyka

Sposób wykonania badania

Badanie wykonywane jest przez specjalnie przystosowany aparatów, do którego przykłada się pierś. Obraz uzyskuje się na kliszy. Dzięki mammografii można wykryć już guzki o średnicy 2-3mm. Dzięki temu wiele kobiet ma szanse powrotu do całkowitego zdrowia bowiem każde wczesne wykrycie zmiany leczy się łatwiej i skuteczniej.

Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Przynajmniej jedną mammografię powinna wykonać kobieta między 35 a 39 rokiem życia. Między 40 a 49 rokiem życia nie mniej niż jedną na dwa lata natomiast między 50 a 60 rokiem życia w terminach wyznaczonych przez lekarza na ogół w odstępie rocznym.

Częstsze wykonywanie mammografii zaleca się u kobiet gdzie występuje tzw. „ryzyko rodzinne” czyli choroba matki, babci itd. Otrzymany wynik z mammografii należy przedstawić lekarzowi, który w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w piersi zaleci dalsze postępowanie.

Biopsja, Mammografia, Rak piersi, Usg

Mammografia, fot. panthermedia

Diagnostyka

W dalszej diagnostyce można zastosować USG bądź punkcje cienkoigłową. Punkcja cienkoigłowa czyli biopsja to nakłucie zmiany w piersi. Pobrany materiał jest badany pod mikroskopem w celu określenia zmiany. Jeżeli określenie zmiany za pomocą punkcji cienkoigłowej jest niemożliwe to wykonuje się nakłucie grubą igłą lub pobiera się wycinek.

Badanie USG to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Jest badanie zupełnie nieszkodliwe. Do piersi przykłada się przyrząd dający obraz piersi na ekranie. Zaleca się kobietom przed 35 rokiem życia bowiem uwidacznia zmiany, których mammografia może nie wykazać. Badanie USG wykorzystywane jest również do badania innych narządów.

Mammografia to badanie niezwykle ważne. Co roku ponad 10 tysięcy kobiet zachorowuje na nowotwór złośliwy piersi. Występuje coraz częściej również u kobiet młodych.

Pamiętaj nowotwór złośliwy piersi wcześnie wykryty i rozpoznany właściwie leczony jest uleczalny w około 90%.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: