Przedstawiono najważniejsze aspekty narkomanii w ciąży i połogu. Część 1 omawia typy uzależnień, z którymi najczęściej spotkać się można u kobiet ciężarnych.
Uzależnienie lekowe (lekozależność - drug dependence), według terminologii Komitetu Ekspertów WHO, „jest to stan psychiczny, a nieraz także stan fizyczny, spowodowany oddziaływaniem danego leku na żywy organizm, charakteryzujący się zmianami w zachowaniu i innymi reakcjami, które zawsze są związane z przymusem okresowego lub systematycznego przyjmowania danego środka, w celu doznania określonych skutków psychicznych, lub też uniknięcia złego samopoczucia związanego z jego brakiem. Tolerancja może zachodzić lub nie, a osobnik może być uzależniony od jednego lub wielu środków”.
Według danych WHO rozróżnia się następujące typy uzależnień:
- typ alkoholowo-barbituranowy (etanol, barbiturany, benzodwuazepiny, meprobamat, i inne leki uspokajająco-nasenne, jak np. glutetymid, metakwalon).
- typ amfetaminowy (wszystkie odmiany amfetaminy i leki stymulujące o działaniu sympatykomimetycznym).
- typ Cannabis (przetwory konopi indyjskich -marijuana, haszysz).
- typ kokainowy (kokaina i liście koka).
- typ halucynogenny (LSD, oraz halucynogeny naturalne i syntetyczne).
- typ kat przetwory rośliny Catha edulis Forrsak zawierające norpseudoepinefrynę
- typ opiatowy (związki opioidowe - morfina, dwuacetylomorfina = heroina, kodeina i inne syntetyczne leki przeciwbólowe).
- typ rozpuszczalników wziewnych (toluen, aceton, czterochlorek węgla).
Największym zagrożeniem są narkotyczne leki przeciwbólowe. Do tych substancji należą zarówno naturalne fenantrenowe pochodne alkaloidów makowca, np. morfina czy kodeina, jak i syntetyczne np. dwuacetylomorfina, czyli heroina, a także syntetyczne fenylopiperydyny np. petydyna (Dolargan).
Nadużywane do celów niemedycznych bywają również i inne leki z tej grupy: hydromorfon (Dilaudid), leworfanol (Dromoran), deksomoramid (Palfium), a także pentazocyna (Fortral). Powszechnie nadużywane są benzodwuazepiny, szczególnie diazepam (Relanium, Valium), chlordiazepoksyd (Elenium) i nitrazepam (Nitrazepam), gdyż w dawkach wielokrotnie przekraczających ogólnie stosowane, wywołują efekt euforyzujący, oraz łagodzą objawy abstynencyjne u osób uzależnionych. Spośród leków pobudzających najgroźniejsza jest kokaina wstrzykiwana podskórnie lub dożylnie w postaci roztworów chlorowodorku.
W Polsce najpopularniejsze w środowisku uzależnionych są :
- produkowane „domowymi” sposobami środki uzależniające zawierające związki opioidowe (morfina i heroina),
- leki z grupy benzodwuazepin, oraz barbiturany.
- amfetamina rodzimej produkcji czysta chemicznie.
- wziewne środki odurzające (benzen, tlouen, tri).
- przetwory Cannabis (hodowane na małych plantacjach).
- kokaina (alkaloid z rośliny Erythroxylon coca).
- listę uzupełnia dostępny bez ograniczeń alkohol i wyroby tytoniowe.
Doustnie stosowany jest powszechnie wywar ze słomy makowej czyli tzw. makiwara, natomiast dożylnie w różnych dawkach od kilku do kilkunastu centymetrów tzw. polska heroina czyli kompot, otrzymywana z przetworzenia wywaru słomy makowej. Zawiera ona morfinę i heroinę. Ten rodzimy narkotyk jest zawsze zanieczyszczony produktami prymitywnej syntezy (bakterie, wirusy, grzyby, produkty etapów syntezy) i jest o wiele bardziej toksyczny niż czysta chemicznie heroina.
Niebezpieczeństwo nadużywania tak narkotycznych leków przeciwbólowych, jak i opiatów polega na możliwości ostrego zatrucia w przypadku przedawkowania, oraz szybkiego powstania w ciągu kilku dni stanu zależności psychicznej i fizycznej. Należy pamiętać o występowaniu groźnych dla życia objawów zespołu odstawienia narkotyków (głód narkotyczny, abstynencja np. opiatowa) u osób uzależnionych. Praktycznie już jednorazowy kontakt z heroiną wyzwala zależność psychiczną, a w kilka dni po systematycznym jej używaniu rozwija się zależność fizyczna!