Reklama:

Mięśniak macicy w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby leczenia!

Anna Piotrowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Mięśniak macicy w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby leczenia!

PantherMedia

Badanie USG

Obecnie odsetek rodzących po 30., a nawet po 40. roku życia kobiet wzrasta. Częściej zatem pojawiają się wszelkiego rodzaju powikłania związane właśnie z wiekiem i z samą ciążą.

Reklama:

Spis treści:

  1. Mięśniak macicy – kiedy może się pojawić?
  2. Mięśniak macicy – gdzie się lokalizuje?

Mięśniak macicy – kiedy może się pojawić?

Mięśniaki macicy pojawiają się najczęściej po 35. roku życia i występują u 30% kobiet rasy białej i 50% afroamerykanek. Najczęściej są lokalizowane w trzonie macicy, ale mogą również rozwinąć się w szyjce macicy, więzadle obłym, więzadle krzyżowo-macicznym, a nawet poza narządem rodnym.

Wiele badań poświęcono przyczynom powstawania mięśniaków, jednak do dziś nie ustalono konkretnej etiologii. Wraz ze wzrostem częstości ciąż po 35. roku życia wzrasta również odsetek występowania mięśniaków. Ich ilość waha się od 0,5- 5 ,a nawet 7%. Dużych rozmiarów mięśniaki mogą powodować powikłania ciąży natomiast mniejsze zakłócać przebieg ciąży oraz poród.

Podczas ciąży następuje rozpulchnienie mięśniaków, co utrudnia ich wykrycie, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wraz z powiększaniem się macicy zmienia się również ich kształt na wydłużony, elipsoidalny. W ciąży zaawansowanej wyłącznie mięśniaki międzywęzadłowe oraz szyjki macicy są wyczuwalne w badaniu per vaginum. One też przy dużych rozmiarach mogą być problemem przy porodzie i wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Więcej powikłań ciążowych stanowią mięśniaki zlokalizowane podśluzówkowo – zalicza się tu większy odsetek poronień, dolegliwości bólowych. Kobieta ciężarna mająca mięśniaki macicy musi się również liczyć z takimi powikłaniami, jak nieprawidłowe położenie płodu, przedwczesny poród, krwotoki, powikłania infekcyjne.

Mięśniak macicy – gdzie się lokalizuje?

Niezwykle ważna jest lokalizacja mięśniaka. Najbardziej niekorzystna jest lokalizacja podśluzówkowa (rosną do środka jamy macicy w kierunku błony śluzowej, wyścielając ją od zewnątrz), gdyż zmienia światło jamy macicy. Mięśniaki śródścienne – niewielkich rozmiarów (rozwijające w ścianie macicy) zazwyczaj nie zaburzają przebiegu ciąży, duże zaś mogą utrudnić rozrost macicy.

W pierwszym trymestrze mięśniaki zwiększają ilość poronień, mogą też stwarzać trudności diagnostyczne przy wadach macicy, guzach jajników itp. W drugim trymestrze mięśniaki mogą dawać szereg dolegliwości bólowych. W trzecim trymestrze oraz porodzie, jak już wyżej wspomniano, może dojść do powikłań porodowych przejawiających się m.in krwotokiem z dróg rodnych, osłabieniem czynności skurczowej mięśnia macicy itd.

Mięśniaki najlepiej usunąć po okresie połogu. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie i wdrożyć odpowiednie postępowanie ze względu na rodzaj, lokalizację i rozmiar mięśniaków.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: