Do zapaleń pęcherza moczowego dochodzi wskutek zakażenia bakteryjnego z jelita grubego.
Spis treści:
- Zapalenie pęcherza moczowego
- Zapalenie pęcherza moczowego – objawy
- Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
- Zapalenie pęcherza moczowego – profilaktyka
Zapalenie pęcherza moczowego
Bakterie, te z cewki moczowej, odbytu „wędrują” do pęcherza gdzie zaczynają się namnażać. Zakażeniom ulegają dwa razy częściej kobiety, jednak wzrost infekcji u mężczyzn odnotowuje się po 60 roku życia. U kobiet najczęściej między 15 a 34 rokiem życia oraz po menopauzie.
Na występowanie zakażeń układu moczowego może wpływać wiele czynników:
- wady układu moczowego;
- współistniejąca kamica moczowa;
- obniżony stan odporności immunologicznej organizmu;
- choroby metaboliczne;
- płeć;
- wiek;
- ciąża.
Zapalenie pęcherza moczowego – objawy
Zapalenie pęcherza charakteryzuje bolesne oddawanie moczu czyli tzw. częstomocz, parcie na mocz, oddawanie moczu w nocy i krwiomocz. Objawy zazwyczaj są nagłe i towarzyszy im ból w dolnej części kręgosłupa. Gdy pojawi się krwiomocz należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to wskazywać na guza bądź kamienie.
Najczęstszym powikłaniem zapalenia pęcherza jest zapalenie moczowodów i nerek. Towarzyszy temu gorączka, dreszcze, ból w boku oraz nudności i wymioty. Istotne jest to, iż zapalenie pochwy przebiega z podobnymi objawami jak zapalenie pęcherza.
Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
W celu potwierdzenia zakażenia należy wykonać badanie moczu. Jedynie preparaty ziołowe dostępne są bez recepty i stosuje się je przy łagodnych stanach zapalnych. Składniki mieszanek ziołowych to najczęściej mącznica lekarska, pokrzywa, liście brzozy, liście brusznicy mające działanie moczopędne.
Popularnym sposobem leczenia i zapobiegania zakażeniom dróg moczowych jest picie soku z żurawiny. Należy również przyjmować witaminę C oraz zwiększyć spożycie płynów do około 5 l na dobę zwiększając częstotliwość korzystania z toalety „wypłukując” dzięki temu bakterie. Przy cięższych stanach zapalnych należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki.
Zapalenie pęcherza moczowego – profilaktyka
- odpowiednia higiena osobista;
- zmiana rodzaju antykoncepcji (rezygnacja np. z żeli plemnikobójczych oraz kapturków dopochwowych)
- opróżnianie pęcherza po stosunku płciowym.