To już pewne- za siedem miesięcy zostaniesz Mamą! Intensywne zmiany jakie zachodzą w Twoim organizmie nie omijają dziecka, które rozwija się w bardzo intensywnym tempie!
Rozwój zarodka
Na początku drugiego miesiąca ciąży, dziecko jest tak naprawdę zlepkiem komórek, którego wielkość nie przekracza 2-3 mm długości. Badania laboratoryjne wskazują, że dziecko wygląda wtedy jak mały rogalik lub ziarenko fasoli. Mimo to w budowie dziecka można już wyróżnić… główkę! Rozwijająca się główka stanowi największą część jego ciała.
W szóstym tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki kończyn, które z czasem przeistaczają się w ramiona, przedramiona a w końcu w pełni wykształcone kończyny górne i dolne. Szósty tydzień to również moment, kiedy serce dziecka zaczyna bić intensywniej, tak, że je jest wychwytywane w czasie rutynowego badania u ginekologia!
Serce jest w pełni ukształtowane ok. 7 tygodnia, kiedy to można wyróżnić już komory i przedsionki!
Siódmy i ósmy tydzień ciąży to intensywny rozwój układu nerwowego. Silnie rozwija się mózg i rdzeń kręgowy. Intensywnie rozwijają się też narządy wewnętrzne- nerki, wątroba, żołądek, jelita i trzustka. Tarczyca i nadnercza zaczynają powoli pracować. Uwaga, u dziecka można wyróżnić… powieki! Pod koniec drugiego miesiąca dziecko mierzy już ok 2 cm!
fot. panthermedia
Dolegliwości przyszłej Mamy
Drugi miesiąc to czas intensywnego rozwoju dziecka, ale również intensywnych zmian w ciele kobiety. Kobiety często narzekają, że czują się osłabione, są emocjonalnie rozchwiane, na skutek intensywnych zmian hormonalnych. Normalne są wahania nastroju - od radości do płaczu.
Następuje również wiele zmian w Twoim wyglądzie - piersi stają się nabrzmiałe, wokół brodawek pojawiają się zaciemnienia.
Brzuszek staje się zaokrąglony. Ze względu na zmiany zachodzące w macicy, pojawiają się lekkie bóle brzucha, związane z rozciąganiem macicy.
Uwaga! Jeśli ból się nasili lub pojawi się krwawienie koniecznie zgłoś się do lekarza - nagłe krwawienie może być przyczyną poronienia!