Reklama:

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Panthermedia

Leczenie wątroby

Próby wątrobowe pozwalają na ocenę pracy wątroby. Podczas stosowania antykoncepcji szczególnie powinno się co jakiś wykonać kontrolne badania na poziom AspAT-u, ALATU, Bilirubiny oraz GGTP. Dlaczego? Ponieważ niektóre ze składników tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę i warto ją stale mieć pod kontrolą. Z chorą wątrobą nie ma żartów. Czasami podstawowe wyniki z badań wątroby oraz obraz USG mogą pomóc w diagnostyce różnych chorób tego narządu.

Reklama:

Konsultacje z lekarzem

Jeżeli parametry wątrobowe są podwyższone to warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem, czy tabletki które stosujesz mogą mieć wpływ na ten ważny narząd. A jeżeli tak i wyniki są niepokojące to może warto będzie odstawić na jakiś czas antykoncepcję? Wątroba na szczęście potrafi się regenerować i to w dość szybkim czasie. Jeżeli twój stan nie jest poważny, a parametry wątrobowe będą lekko podwyższone to najwyższy czas by zadbać także o zdrową dietę.

Aktywny tryb życia, zdrowia bilansowania dieta ma korzystny wpływ na pracę wątroby. Jeżeli stosujesz antykoncepcję to warto raz ja jakiś czas nawet na własną rękę zbadać wątrobę. Te badania nie są drogie, a mogą otworzyć ci oczy na wiele ważnych spraw. Pamiętaj, że wątroba to jeden z ważniejszych narządów w twoim organizmie.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej przy chorobach wątroby

Choroby wątroby będące przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej:

  • Zespół Dubina-Johnsona,

  • Zespół Rotora,

  • Zespół Cringlera-Najjara,

  • stłuszczenie wątroby,

  • nowotwory wątroby,

  • żółtaczka.


fot. panthermedia

W momencie ustalania rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej warto przedstawić ginekologowi aktualne wyniki badań wątroby. Być może już na samym początku okaże się, że wyniki wątrobowe są zachwiane i stosowanie antykoncepcji mogłoby tylko pogorszyć sytuację.

Niestety uszkodzona wątroba nie daje jednoznacznych sygnałów. W przypadku wielu jej chorób pierwszymi objawami może być notoryczne zmęczenie, problemy z apetytem, tycie lub chudnięcie. To przecież jedne z wielu objawów, które towarzyszą szeregom chorób. Ciężko jest zatem ustalić czy czujemy się zmęczeni z niewyspania, przemęczania czy właśnie przez nieprawidłową pracę wątroby.

Jeżeli stosujesz tabletki antykoncepcyjne to zadbaj o regularne badania kontrolne. Osoby z nadwagą powinny pamiętać nie tylko o badaniu krwi pod względem wątroby, ale należałoby kontrolować regularnie poziom cukru we krwi czy hormony tarczycy. Nie każda antykoncepcja hormonalna ma rewolucyjny wpływ na twoją wątrobę, ale nie zapominajj, że tabletki antykoncepcyjne nie są dla twojej wątroby obojętne. Wszelkie wątpliwości skonsultuj ze swoim lekarzem ginekologiem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

Kośc w pochwie
Dobry wieczór. Mam takie niepokoĵące pytanie, czy w pochwie można wyczuć spojenie łonowe, wystającą kość twardą?
Sprzedam duphaston verospiron metformax
Hej. Sprzedam 1 całe + 4 szt daje gratis z drugiego opakowania Verospiron 5 mg ważne do 10.2028r. Duphaston 1 op całe + 11 szt z otwartego opakowania ważne do 08.09.2028r. Metformax 850 76 szt wa...
Zmiany na skórze penisa
Witam, od dawna mam takie grudki pod skórą.. nie boli, nie swędzi i nie odczuwam żadnych dolegliwości, poza tym, że nie wygląda to dobrze. Podczas wzwodu, kiedy skórą jest rozciągnięta, widać to jesz...
Co to może być?
Witam proszę was o pomoc jestem po dwóch metoplastykach pochwy bo była cała zarośnięte 1 operacje zrobili mi w Polsce ale coś poszło nie tak i potem miałam kolejna, ale taki ból miałam, że szczerze p...
Dziwne zmiany w obrębie pochwy
Cześć! W obrębie moich warg sromowych pojawiły się dziwne zmiany, są bardzo bolesne i pieką. Odczuwam również trudności w trakcie oddawania moczu. W przyszłym tygodniu mam wizytę u ginekologa ale do ...
Reklama:
Reklama: