Reklama:

Dlaczego warto badać nasienie? Poradnik dla mężczyzn

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Dlaczego warto badać nasienie? Poradnik dla mężczyzn

Shutterstock

Współżycie z związku

Planujesz z partnerką zacząć starać się o dziecko? Niepokoisz się o to, czy Twoje nasienie jest zdrowe? Badania nasienia uznawane są za podstawę diagnostyki niepłodności u mężczyzn – już dziś pomyśl o tym, żeby zbadać swoje nasienie.

Reklama:

Spis treści:

  1. Co analizuje badanie nasienia?
  2. Przygotowanie do badania
  3. Przebieg badania
  4. Normy dla ejakulatu
  5. Co zrobić, jeśli wyniki są niepokojące?

Problemy związane z niepłodnością często zaskakują – z pozoru wydaje się, że jesteśmy całkowicie zdrowi, prowadzimy aktywny tryb życia, a niestety z poczęciem dziecka pojawiają się przeszkody. Problemy z płodnością powodują, ze wielu mężczyzn dopiero wtedy zaczyna się interesować stanem swojego nasienia. Należy zaznaczyć, że badanie nasienia jest uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za podstawę diagnostyki niepłodności u mężczyzn.

Co analizuje badanie nasienia? 

Badanie nasienia ocenia szereg różnych parametrów w ejakulacie. W trakcie badania oceniane są takie parametry, jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników  w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu i odsetek żywych, poruszających się plemników, aglutynacja plemników oraz stopień jej zaawansowania. Dodatkowo możliwa jest ocena budowy plemników i proporcji pomiędzy zdrowymi, prawidłowo zbudowanymi plemnikami a tymi, u których zobrazowano uszkodzenia strukturalne, takie jak uszkodzenia witki, wstawki czy główki.

Przygotowanie do badania 

Przez 3 do 5 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania alkoholu oraz należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Uwaga! Alkohol może wywołać zaburzenie spermatogenezy, zaś zbyt krótki czas abstynencji seksualnej może zafałszować wynik badania.

Przebieg badania  

W klinikach zajmujących się badaniem nasienia zazwyczaj przygotowany jest specjalny pokój, w którym pacjent może oddać nasienie. Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemnika, który następnie przekazywany jest do laboratorium, które będzie analizować ejakulat.

Androlog, Badanie, Ejakulat, Płodność, Poczęcie, SpermaMężczyzna karmiący dziecko, fot. panthermedia

Normy dla ejakulatu 

WHO określiło szereg norm, które uznają plemniki za zdrowe i żywotne. Na podstawie norm można stwierdzić, że:

  • prawidłowa objętość ejakulatu to >1,5 ml,
  • całkowita liczba plemników w ejakulacie jest wyższa niż 39 milionów,
  • koncentracja plemników w 1 mililitrze ejakulatu jest wyższa niż 15 milionów,
  • odsetek plemników ruchliwych, wykazujących ruch postępowy i niepostępowy jest większy niż 40%,
  • odsetek plemników o ruchu postępowym jest większy niż 32%,
  • odsetek plemników żywych nie jest niższy niż 58%,
  • pH nie jest niższe niż 7,2,
  • odsetek plemników o całkowitej prawidłowej budowie nie jest niższy niż 4%.

Co zrobić, jeśli wyniki są niepokojące? 

Jeśli Twoje wyniki badań niepokoją Cię – zasiegnij porady androloga. Pamiętaj – niższe wartości wyników badań niż te wskazane powyżej nie oznaczają bezpłodności i nie świadczą o tym, że nie możesz zostać ojcem. Odchylenia od norm są sprawą osobniczą i indywidualną, zawsze jednak warto zweryfikować swoje wyniki badań z lekarzem andrologiem, który w uzasadnionym przypadku może zlecić leczenie. Lekarz androlog zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób męskiego układu rozrodczego, jest specjalistą od budowy i funkcjonowania męskich narządów płciowych. Androlodzy udzielają porad dotyczących płodności, zaburzeń hormonalnych czy seksualnych, ale również podejmują się leczenia narządów rozrodczych i towarzyszących im schorzeń, takich jak niepłodność. Zazwyczaj pierwsza wizyta u androloga odbywa się wtedy, kiedy w związku pojawiają się problemy z poczęciem dziecka. Pamiętajmy, że wizyta u androloga to nic wstydliwego! W przypadku, gdy wyniki odbiegają od normy, androlog pomoże poznać przyczynę problemu, a wtedy droga do poprawy jakości nasienia niedaleka.  Dodatkowe badania, wdrożenie planu leczenia i dogłębna diagnostyka pozwalają na szybszą pomoc pacjentowi i przywrócenie pełnej satysfakcji z życia seksualnego. Listę placówek, gdzie przyjmują lekarze androlodzy oraz laboratoriów, które badają nasienie, można odnaleźć w internecie. Pamiętaj – prewencja w aspekcje zdrowia jest zawsze korzystniejsza niż leczenie!

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: